sobota, 30 maja, 2020
Flesch Mazowsza

Solidarni w czasach zarazy

Stan zagrożenia epidemicznego w kraju jest sytuacją, w której nikt z nas nie czuje się dobrze. Zamknięte miejsca pracy, szkoły, urzędy i miejsca rozrywki, na co dzień tak bliskie nam wszystkim – dziś – są symbolem pandemii, która ogarnęła nie tylko Polskę, ale Europę i świat. Media społecznościowe promują akcję #zostańwdomu, aby uświadomić społeczeństwu skalę kryzysu, jaki właśnie przechodzimy. Nie jest to jednak proste dla tych, którzy potrzebują codziennej opieki.

Na Facebooku w naszym regionie powstaje coraz więcej otwartych grup, dla mieszkańców Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Pruszkowa i okolic, których celem jest promowanie pomocy wobec starszych mieszkańców miast. Chodzi o to, aby nie wychodzili oni z domu, z racji najsilniejszego zagrożenia ich grupy wiekowej oraz najwyższego ryzyka zachorowania. Celem grup jest także bieżące informowanie i aktualizowanie danych na temat sytuacji w regionie.

Koronawirus uderza w najstarszych

COVID-19 stanowi zagrożenie dla wszystkich, jednakże jest najbardziej niebezpieczny dla osób starszych, szczególnie, gdy cierpią oni na przewlekłe choroby towarzyszące. Pod wpływem paniki, którą wywołuje niekiedy natłok informacji, często także nieprawdziwych, seniorzy są zdezorientowani i nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie może powodować wyjście z domu. A konieczne jest jednak robienie zakupów czy wyjście do apteki.

W tym celu zainteresowani organizują się, aby pomóc potrzebującym mieszkańcom swoich miast.

– Drodzy, COVID-19 jeszcze nie dotarł do nas, ale nie łudźmy się. Będą z czasem przypadki zarażenia także i w naszym mieście. Pandemia szybko nie ucieknie, więc to tylko kwestia czasu. Nasza broń? Przygotowanie, organizacja, kreatywność, technologia i chęć niesienia pomocy osobom w potrzebie. Wszystkim nie pomożemy, nie każdy może pomóc, większość z nas czuje lęk i niepokój. Ale działając wspólnie jesteśmy silniejsi w tej walce – czytamy w opisie grodziskiej grupy.

Sąsiedzi w pogotowiu

Inicjatorzy projektu chcą zapewnić wsparcie osobom, które zgłoszą taką potrzebę. Zostawiają ulotki z numerem telefonu, a chętny „wolontariusz” zrobi im zakupy, przyniesie konieczne artykuły, aby starsza osoba nie musiała opuszczać mieszkania.

– Takie sytuacje wyciągają najgorsze i najlepsze cechy ludzkie. Póki co na Facebooku widzimy głównie te złe. Zmieńmy to. Pokażmy się z dobrej strony. Zadbajmy o starszych, niepełnosprawnych i innych w trudnych sytuacjach. Wspierajmy służby państwowe, ludzi pracujących wśród innych. Wszyscy zapewne mamy swoje przemyślenia, kontakty, zasoby i możliwości niesienia pomocy. Im szybciej i tym lepiej się zorganizujemy, tym większe mamy szansę na minimalizacje szkód – apelują jej organizatorzy.

Sąsiedzka pomóc dla seniorów i osób schorowanych może okazać się teraz na wagę złota. Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek, być ostrożnym, dbać o zasady higieny, ale także okazywać wyrozumiałość wobec tych, którzy teraz potrzebują tego najbardziej.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.