środa, 1 kwietnia, 2020
Flesch Mazowsza

Nowa metoda kradzieży przez telefon – jak nie dać się oszukać?

Policja ostrzega przed widoczną falą oszustw dokonywanych nową metodą poprzez platformy mobilne. Coraz popularniejszy sposób przestępstw odbywa się najczęściej za pośrednictwem portali społecznościowych. Złodzieje próbują przekonać swoje ofiary do przekazania środków finansowych. Jak ustrzec się przed próbą kradzieży? Warto zapoznać się z poniższą instrukcją.

Nowa metoda kradzieży opiera się na przechwytywaniu kont w serwisach społecznościowych. W imieniu swojej ofiary, oszuści kontaktują się ze znajomymi w celu wyłudzenia pieniędzy. Najczęściej uzasadniają to nagłą sytuacją życiową oraz potrzebą szybkiej pożyczki. Najchętniej wykorzystywaną metodą przekazania gotówki jest polski system płatności mobilnych BLIK. Wówczas wystarczy, że ofiara wpisze specjalny kod potwierdzający wykonanie szybkiej transakcji. Po chwili przestępca otrzymuje pieniądze.

W ten sposób ofiara myśląc, że prowadzi rozmowę ze swoim bliskim znajomym godzi się na przekazanie płatności na konto złodzieja. Jest to sposób na szybkie i często skuteczne przestępstwo – alarmuje policja. Często osoby, które prosi się o pożyczkę, nie weryfikują danych konta, na które przekazują pieniądze. Warto zapoznać się z praktycznymi wskazówkami, jak uniknąć sytuacji, w której możemy stać się ofiarą przestępstwa:

  1. w ustawieniach konta na portalu społecznościowym należy wskazać dwustopniowy dostęp do konta (oprócz hasła, trzeba wpisać kod z SMS uwierzytelniający logowanie); wówczas realnie utrudniamy włamanie na nasze konto;
  2. w sytuacji, gdy ktoś prosi nas o pożyczkę lub pomoc finansową, należy upewnić się czy na pewno wsparcia potrzebuje osoba, którą znamy – najlepiej jest zadzwonić i zweryfikować tę informację;
  3. zawsze warto dokładnie sprawdzić szczegóły transakcji, którą dokonujemy drogą mobilną – dopóki ostatecznie nie zatwierdzimy płatności, oszust nie otrzyma pieniędzy;
  4. należy szczególnie chronić telefon oraz dostęp do aplikacji mobilnych, w tym przede wszystkim: hasła do portali społecznościowych, loginy do kont bankowych oraz numery PIN.

Zwracajmy uwagę na nasze bezpieczeństwo w sieci oraz informujmy o tej konieczności naszych znajomych. Postępujmy zgodnie z zaleceniami policji, aby nie stać się ofiarą oszustwa.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.