środa, 1 kwietnia, 2020
Flesch Mazowsza

Do Grodziska wjadą elektryczne autobusy

W 2021 roku zostanie uruchomiony pierwszy elektryczny autobus w Grodzisku Mazowieckim. Z dotychczasowych ustaleń władz wynika, że do tego czasu powstanie także stacja ładowania tego typu pojazdów.

Wszystko za sprawą unijnego dofinansowania, które otrzymała gmina Grodzisk Mazowiecki w kwocie 10 mln złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup dwóch elektrycznych autobusów oraz budowę stacji ładowania. Wszystko po to, aby usprawnić ruch oraz zwiększyć przepustowość dróg. Autobusy na grodziskich ulicach pojawią się prawdopodobnie w 2021 roku.

– Wielki projekt dotyczący elektromobilności już realizujemy w Grodzisku Mazowieckim. Na ten moment w ramach tego projektu trwa przebudowa skrzyżowania ul. Nadarzyńskiej i ul. Warszawskiej. W przyszłym roku zajmiemy się przebudową skrzyżowania ul. Teligi z ul. 3 Maja, przypomnę, że powstanie tam rondo. Także w przyszłym roku chcemy wybudować stacje ładowania autobusów, natomiast przetarg na zakup dwóch pojazdów elektrycznych planujemy na 2021 rok. Mamy nadzieję, że wtedy też wyjadą na ulice – zapewnia Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Elektryczne autobusy to tylko część dużej inwestycji wspieranej przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego. Projekt Zielone Płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowo-zachodniej części województwa” zakłada także przebudowę skrzyżowań oraz modernizację sygnalizacji świetlnych. Przewiduje się również wdrożenie systemu „Inteligentnych Systemów Transportowych”, którego celem jest zmiana świateł sygnalizacyjnych na zielone w chwili, gdy do skrzyżowania zbliża się autobus elektryczny. Zakres prac inwestycyjnych ma trwać do 2021 roku.

Stacja ładowania elektrycznych autobusów ma powstać na terenie ZGK Sp. z o.o. Zajezdnia wraz z pantografem planowana jest przy ul. Towarowej. Część dotacji zostanie także przeznaczonych na rozwój mobilności rowerowej w ramach projektu Grodziski Rower Miejski.

Aneta Czarnecka
Fot.: wikipedia.org

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.