środa, 12 sierpnia, 2020
Flesch Mazowsza

Mazowsze dofinansuje in vitro

Marcin Giziński 11 października, 2019 Wiadomości Brak komentarzy do Mazowsze dofinansuje in vitro

Decyzją władz Mazowsza, pary z regionu będą mogły skorzystać z programu in vitro. 24 września podpisano umowy z dwiema warszawskimi klinikami, które wspomogą realizację projektu. Program obejmie ok. 440 par z województwa mazowieckiego.

W ramach projektu pary będą mogły starać się nawet o 80 proc. dofinansowanie procedury in vitro. Nie należy ona do tanich metod starania się o dziecko. Proces jest długotrwały i skomplikowany, dlatego naprzeciw oczekiwaniom par wyszli samorządowcy, którzy chcą ułatwić zawiłe procedury.

Uzupełnienie naprotechnologii

-Ten program to uzupełnienie realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego programu naprotechnologii. Chcemy, aby mieszkańcy Mazowsza sami wybrali, z której metody skorzystają – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Program wszedł właśnie w fazę realizacji. Spośród klinik, które zgłosiły się do pomocy w projekcie, zarząd województwa wybrał trzy, z którymi nawiąże współpracę: Medi Partners Sp. z o.o. z Warszawy, Centrum Zdrowia Warszawa Sp. o.o. i Gravida Sp. z o.o. z Płocka. Obecnie można już zgłaszać chęć udziału w programie. Środki, które będą przeznaczone na dofinansowanie in vitro obejmą przeprowadzenie 1322 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, które szacunkowo pomoże ok. 440 parom z regionu.

Ogromny problem społeczny

Problem bezpłodności jest ważną kwestią dotykającą pary nie tylko w województwie mazowieckim, ale całym kraju. Właśnie dlatego samorządowcy postanowili zająć się sprawą w tym roku. Program będzie realizowany w latach 2019-2022. Specjaliści zapewniają, że jest to istotna i potrzebna inicjatywa, która oprócz realnej pomocy zapewni parom szerszy dostęp do usług medycznych w tym zakresie. Budżet Mazowsza przeznaczy na ten cel prawie 6,7 mln złotych.

Osoby, które zdecydują się na tę metodę, otrzymają dofinansowanie nie tylko na procedurę zapłodnienia, ale również nadzór nad rozwojem zarodków. Program będzie obejmował zarówno wykorzystanie rodzimych gamet pary poddawanej procedurze, ale także gamety pobierane od anonimowego dawcy.

Dofinansowanie trzech prób

Pomoc finansowa będzie wahała się od 5,2 do 15,6 tys. złotych. Dofinansowanie dotyczy nie więcej niż trzech prób przeprowadzenia zapłodnienia pozaustrojowego. W przypadku, gdy proces przebiegnie pomyślnie szybciej, na pomoc będzie mogło liczyć więcej par.

Projekt skierowany jest do mieszkańców województwa mazowieckiego w rozumieniu kodeksu cywilnego (osoba fizyczna mieszkająca na terenie województwa od 12 miesięcy do chwili aplikacji do programu).

Para zainteresowana dofinansowaniem musi mieć ukończone 20 lat oraz posiadać pełną dokumentację medyczną stwierdzającą bezwzględną przyczynę bezpłodności wraz z bezpośrednim wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.