wtorek, 14 lipca, 2020
Flesch Mazowsza

Rusza budowa tężni solankowej w Pruszkowie

W czasie rozpalonej do czerwoności dyskusji na temat katastrofy klimatycznej wszelkie inicjatywy ekologiczne i prozdrowotne są w cenie. Pruszków przyłącza się do grona miast, które myślą o poprawie jakości powietrza, jakim oddychają jego mieszkańcy. Jest to cenna inicjatywa, tym bardziej, że jej pomysł wysunęli sami mieszkańcy miasta, zgłaszając ideę budowy tężni solankowej w ramach projektów finansowanych z funduszu obywatelskiego.

Pruszków od dawna boryka się z problemem niskiej jakości powietrza. Liczba parków, terenów zieleni jest niewystarczająca, aby skutecznie przeciwdziałać skutkom zanieczyszczenia powietrza. Stąd idea budowy specjalnego miejsca, którego główną rolą będzie dostarczanie mieszkańcom powietrza bogatego w cenne składniki mineralne takie jak jod, brom, wapń, magnes, potas, żelazo i sód. W ramach podjętej inicjatywy zaprojektowano tężnię oraz podano jej lokalizację.

Obydwa aspekty cennego przedsięwzięcia zostały zaakceptowane przez Starostwo Powiatowe w Pruszkowie. Przygotowany projekt nawiązuje do tradycji architektonicznej budowli tężni solankowych, ze znanych wszystkim z uzdrowisk. Koncepcja wizerunku tężni zamyka się w przeuroczej altanie otoczonej zielenią. Miejsce zainstalowania tężni to skwer w Parku Sokoła, miejsca często odwiedzanego przez mieszkańców Pruszkowa. Zarówno wizerunek tężni jak i miejsce jej instalacji wydają się nie tylko optymalne, ale także zgodne z oczekiwaniami Pruszkowian.

Realizacja projektu ma być ukończona z końcem października bieżącego roku. Dzięki temu miasto zyska szczególne miejsce, którego mikroklimat stanowić będzie istotny czynnik w profilaktyce i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.

Magdalena Górniak
Fot. www.piastow.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.