wtorek, 26 maja, 2020
Flesch Mazowsza

Holi – hinduskie święto w wersji polskiej

Holi – Święto Kolorów, Festiwal Kolorów, Eksplozja Kolorów – w całej Polsce od maja do września rozkwitają kolorowe imprezy plenerowe, organizowane w miastach i miasteczkach, również w Grodzisku Mazowieckim. Idea jest zawsze ta sama – wspólne obrzucanie się kolorowymi proszkami w atmosferze zabawy.

Holi to tradycyjne święto celebrowane od wieków w religii hinduistycznej, obchodzone głównie w Indiach. Rozpoczyna się ono w dzień pierwszej pełni Księżyca na przełomie lutego i marca – w indyjskim kalendarzu traktowanym jako pierwszy dzień wiosny.

Hindusi wywodzą swoje święto Holi z indyjskiej mitologii, wspólnym mianownikiem niezliczonej ilości mitów na ten temat jest zwycięstwo dobra nad złem. Trwające dwa dni obchody święta wiosny są również czasem przebaczenia i wspólnej radości, tradycyjnie odwiedza się wtedy rodzinę, przyjaciół, .ale i wrogów..

Pierwszy dzień Holi w Indiach to śpiewy i tańce przy ognisku, drugiego dnia wszyscy, obojętnie, znajomi czy obcy, obrzucają się kolorowymi proszkami i polewają kolorową wodą. Celebrowanie przypomina więc nieco polskiego śmigusa-dyngusa. Kolorowe proszki tradycyjnie wytwarzano w Indiach z roślin, których pora kwitnienia przypada wiosną, teraz receptura jest uwspółcześniona.

Zgodnie ze współczesną multikulturową tendencją, Holi jako ludyczny „festival kolorów”, pozbawiony już religijnej symboliki i głębokich treści, rozprzestrzenił się poza granice Indii. Od kilku lat zagościł w Ameryce Północnej i w Europie, zwyczaj dotarł zatem i do Polski. Ekstatyczna „ekspolozja kolorów” dobrze wpisuje się w mnogość imprez plenerowych organizowanych w sezonie wiosenno-letnim w każdym mieście i szanującym się miasteczku.

W zabawie bierze udział przede wszystkim młodzież i rodziny z dziećmi. Najmłodsi przyzwyczajeni już od lat do „malowania buziek”, mogą teraz w bardziej spektakularny sposób doświadczać przyjemności ubarwiania świata i samych siebie. Podczas kolorowych eventów trwających przez kilka godzin wyrzutnia proszków Holi wytwarza efektowne chmury we wszystkich kolorach tęczy, spod których wyłaniają się dokumentnie pokolorowani uczestnicy zabawy. Przez cały czas można też kupować saszetki z proszkami i obrzucać się kolorami indywidualnie. Proszki są certyfikowane, niealergizujące, łatwo spieralne i biodegradowalne, bezpieczne dla ludzi i środowiska – wytwarzane na bazie talku, mąki kukurydzianej i barwników spożywczych.

Kolejna grodziska „Eksplozja Kolorów Holi” przewidziana jest na dzień rozpoczęcia roku szkolnego 2 września i odbędzie się na Stawach Walczewskiego.


Tekst i foto: Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.