poniedziałek, 25 maja, 2020
Flesch Mazowsza

Zalążek Dubaju w Grodzisku Mazowieckim

Już wkrótce Grodzisk Mazowiecki będzie miał okazję stać się miniaturowym Dubajem! Firma Al Fakher, pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która zajmuje się produkcją tytoniu do fajki wodnej otworzyła na terenie Grodziska bazę produkcyjną. Jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W uroczystym otwarciu wziął udział burmistrz Grodziska, Grzegorz Benedykciński.

Palenie sziszy w ostatnim czasie szczególnie zyskało na popularności. Pochodzący z krajów arabskich zwyczaj rozprzestrzenił się także w Europie. Firma Al Fakher jako jeden z najważniejszych producentów aromatyzowanego tytoniu przeznaczonego do fajki wodnej zdecydowała na umiejscowienie swojego zakładu również w tej części świata.

Producent zadeklarował lokalizację w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jednakże wśród propozycji rozmieszczenia znalazło się kilka państw. Firma zdecydowała się na Polskę, ze względu na istotną rolę naszego kraju w przemyśle spożywczym Unii Europejskiej. Ponadto, Polska jest przyciągającym krajem dla zagranicznych producentów tytoniu.

W opracowaniu planu inwestycyjnego firmie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich pomogła Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Przedstawiciele zakładu zaznaczają, że proces był długi i wymagał znajomości procedur administracyjnych oraz prawnych, w zgłębieniu których istotnie pomógł PAIH. Prezes firmy przyznaje, że zaskakująca była życzliwość Polaków oraz otwartość polskich instytucji.

W zakładzie firmy Al Fakher w Grodzisku Mazowieckim będzie pracowało około stu pracowników. Kadra zarządzająca wykazuje nadzieje, że inwestycja zbliży dwa kraje oraz wypromuje Polskę zagranicą. W przyszłym roku w Dubaju odbędzie EXPO 2020. Firma rozpoczęła działalność w kwietniu tego roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 27 czerwca.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.