wtorek, 7 kwietnia, 2020
Flesch Mazowsza

Zamożne gminy z naszego regionu

Coroczne rankingi „Wspólnoty” są zestawieniami opracowywanymi przez prof. Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego, opartymi na monitoringu działalności wszystkich samorządów w Polsce. Jednym z ważniejszych rejestrów jest opublikowany niedawno ranking zamożności oparty na dochodach na głowę mieszkańca. Sprawdźmy, jak wypadły samorządy z naszego regionu.

Cykliczne badania bazują na danych z GUS oraz ukierunkowane są na różne aspekty. Obserwowane są m.in.: stopień feminizacji jednostek samorządu terytorialnego, zakres środków przeznaczanych na inwestycje, stopień zadłużenia. Każde zagadnienie stanowi odrębny ranking. Poza wartością porównawczą tworzą one cenny materiał poddawany dyskusji na sesjach rad.

Grodzisk Mazowiecki zajął wysokie, 3. miejsce wśród miast powiatowych z kwotą 4 846,57 zł (zamożność w przeliczeniu na jednego mieszkańca). Na podium, wyprzedzając Grodzisk znalazły się Polkowice oraz Piaseczno. W stosunku do zestawienia z poprzedniego roku, Grodzisk Mazowiecki powędrował aż cztery miejsca do góry z równie zaszczytnej, 7. pozycji.

Drugi najlepszy wynik w regionie osiągnęła Podkowa Leśna w kategorii „Inne miasta”, plasując się na 6. miejscu z dochodem 7 502,32 zł per capita (na głowę). W tej samej kategorii znajdziemy na 39. miejscu Milanówek, którego dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca opiewa na kwotę 4 307,60 zł.

Wśród gmin wiejskich także znajdują się reprezentanci z naszego regionu. Najwyżej uplasował się Jaktorów, który osiągnął dochód 5 754,53 zł na jednego mieszkańca, zajmując tym samym 26. miejsce. Kolejno, na 67. pozycji jest Żabia Wola, której dochód per capita wynosi 4 416,68 zł. Najniżej w zestawieniu z gmin naszego regionu wypadł Baranów, zajmując 225. miejsce. Dochód w przeliczeniu na mieszkańca Baranowa wynosi 3 421,21 zł.

Warto zaznaczyć, że w rankingu powiatów, najlepiej wypadł powiat grodziski, sytuując się na 193. pozycji. Osiągnął tym samym dochód na poziomie 727,96 zł per capita. Wszystkie dane pochodzą z rankingu opublikowanego w 2019 roku, jednak dotyczą okresu za 2018 rok.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.