środa, Grudzień 11, 2019
Flesch Mazowsza

Wakacyjna capoeira w Mediatece

Przez całe wakacje w grodziskiej Mediatece odbywają się otwarte dla wszystkich chętnych treningi capoeiry. Grupa uczestników jest zróżnicowana wiekowa, wspólnie trenują dorośli, młodzież, dzieci i ich rodzice. Dołączyć można w każdej chwili, zajęcia są tak zaprojektowane, że z pomocą adeptów Capoeira Camangula każdy da sobie radę.

Capoeira to „taneczna sztuka walki” rodem z Brazylii, jej korzenie sięgają XVIII-XIX wieku. Wyewoluowała wśród brazylijskich niewolników, rozwijając się na bazie rytualnych tańców plemion afrykańskich, wchłaniając też elementy kulturowe Indian. Przez dziesięciolecia niewolnicy tańczyli capoeirę jako swego rodzaju „taniec ludowy”. Po zniesieniu niewolnictwa w Brazylii w roku 1888 capoeira szybko przybrała postać bardziej agresywną, a nie rytualną czy taneczną – znajdując zastosowanie jako styl walki ulicznej. Praktykowana w brutalnej formie „capoeira carioca” przez gangi terroryzujące ludność, została zakazana pod groźbą surowych kar. Jej Renesans nastąpił w latach 30-tych XX wieku, obecna „capoeira moderna” traktowana jest jako dobro narodowe i wizytówka Brazylii.

Latynoska mieszanka

Współczesna capoeira to mieszanka rytualnej, tanecznej tradycji oraz technik realnej i skutecznej walki i samoobrony. Starcia przeciwników skupiają się na kopnięciach, zwłaszcza widowiskowych kopnięciach obrotowych i odpowiednio do nich: unikach, ponieważ rzadko stosuje się blokowanie ciosów. Wszystko odbywa się dynamicznie i płynnie, w nieprzerwanym ruchu i akrobacjach, stąd spektakularny efekt dla widzów. „Capoeira jest grą. Dwóch zawodników gra ze sobą, próbując się nawzajem oszukać”. Im lepiej wyszkoleni zawodnicy, tym większa płynność ich ruchów, tym silniejsze wrażenie, że mamy do czynienia z tańcem, wzajemną grą, rytuałem, nie z walką. Pomimo tego wrażenia capoeira daje duże umiejętności w realnym starciu z przeciwnikiem.

Rytualne zakończenie

Zwieńczeniem treningów i kwintesencją efektownych pokazów capoeiry jest rytuał zwany po portugalsku „roda”. Wszyscy adepci stają w zamkniętym kręgu, do którego kolejno wchodzą pary przeciwników, by przez kilka chwil toczyć symulowaną walkę. Odpowiedni rytm walce nadaje śpiew i klaskanie obecnych, a przede wszystkim dźwięk „berimbau” – łuku muzycznego o afrykańskim pochodzeniu, instrumentu historycznie związanego z capoeirą.

Poznaj uroki capoeiry

Jest zatem okazja, aby jeszcze w sierpniu czynnie doświadczyć uroków capoeiry, trenując wraz z grodziską grupą Capoeira Camangula w Mediatece. Treningi są bezpłatne, odbywają się w soboty o godz. 12.00 i w poniedziałki o godz. 18.00. Uczestniczyć mogą wszyscy niezależnie od wieku i umiejętności, dzieci od lat 4 do 6 pod opieką rodziców.

Tekst i foto: (PS)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.