wtorek, 7 lipca, 2020
Flesch Mazowsza

Oszustwa „na wnuczka” wciąż w obiegu

Formy oszustw o charakterze finansowym mnożą się w ostatnim czasie w całej Polsce. Szczególną „popularność” zyskały metody: „na wnuczka” oraz „na krewnego”. W powiecie grodziskim odnotowano niedawno trzy przypadki tego typu przestępstw – jedno w Grodzisku Mazowieckim, dwa w Podkowie Leśnej. Policjanci z regionu apelują o ostrożność oraz przestrzegają przed dramatycznymi skutkami oszustw.

Metoda „na krewnego” jest dosyć prosta i w każdym przypadku wygląda podobnie. Za cel oszuści obierają zazwyczaj osoby starsze, do których dzwonią podając się za członka rodziny. Podczas rozmowy wyłudzacz opisuje swoje kiepskie położenie finansowe, aby w końcowej fazie poprosić o pożyczkę. Najczęściej kończy się to zgodą seniora na oddanie pieniędzy. Niejednokrotnie okazuje się, że osoby starsze „pożyczają” wszystkie oszczędności, jakie posiadają. Dopiero kontakt z prawdziwym krewnym uzmysławia, że stali się ofiarą oszustwa.

Ostatnio w naszym regionie odnotowano trzy przypadki oszustw dokonywanych tą metodą. 2 lipca w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Obrońców Getta oszustka, podając się za synową starszej kobiety, dokonała wyłudzenia finansowego, prosząc seniorkę o pożyczkę. Jak zaznacza rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim, asp. szab. Katarzyna Zych, kobieta oddała znaczną sumę pieniędzy. Dwa przypadki niosące podobny skutek miały miejsce w Podkowie Leśnej.

Funkcjonariusze policji w regionie zwracają uwagę na wagę problemu oraz apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w podobnych sytuacjach. Aby nie stać się ofiarą przestępstwa należy starać się działać racjonalnie – w przypadku kontaktu ze strony krewnych, którzy rzadko utrzymują z nami kontakt należy zachować szczególną czujność i działać rozważnie. Najlepiej skontaktować się z kimś z naszych bliskich i upewnić się czy na pewno taka osoba potrzebuje pomocy finansowej. Na tym etapie weryfikacji najczęściej ujawnia się, że byliśmy obiektem oszusta.

Policja apeluje także, aby nie kontaktować się powtórnie ani nie oddzwaniać na nieznane numery telefonu, a także nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nawet w sytuacji, gdy podają się za członków rodziny. Warto także wpływać na seniorów w naszych rodzinach i uprzedzać o ryzyku, jakie może się przytrafić. Takie przeciwdziałanie przyczyni się do ochrony naszych bliskich przed szerzącymi się oszustwami.

Aneta Czarnecka
Fot.: Pixabay.com

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.