wtorek, 7 lipca, 2020
Flesch Mazowsza

Wziąć sprawy w swoje ręce

W Mediatece odbył się warsztat „Jak poczuć się silną i wyjątkową kobietą?” poprowadzony przez Katarzynę Wnękowską, certyfikowanego coacha. Skierowany był do kobiet, które pragną podnieść jakość swego życia – zrealizować niespełnione marzenia, dostrzec i docenić swoją wartość, uwzględnić swoje żywotne potrzeby.

Czym jest coaching? To metoda rozwoju osobistego lub zawodowego – jego zainicjowania lub przyspieszenia. Jeżeli mamy poczucie, że stoimy w miejscu a jednocześnie czegoś nam w życiu prywatnym lub zawodowym brakuje, coaching pomaga wziąć sprawy w swoje ręce. Mamy szansę rozpoznać swoje pragnienia i spojrzeć na nie jako na konkretne, możliwe do realizacji cele. Coaching wychodzi od pytań co chcemy zmienić, po co to robimy i czy na pewno trafnie to oceniamy. A gdy już dookreślimy nasze cele, coach motywuje nas do działania na rzecz naszych pragnień.

Odpowiedzialność za swoje życie

U podstaw takiego podejścia leży fundamentalne założenie, że to ja jestem odpowiedzialny za swoje życie, a nie okoliczności, inni ludzie, przypadek, los czy przeznaczenie. Aby przekonać się, że jest się autorem swojego życia, czyli poczuć swoją sprawczość – nie ma innej metody jak podjąć działanie, oparte na planie. Coaching motywuje do działania, do wykonania pierwszego kroku, a potem kolejnych, choćby małych. „Jaką jedną rzecz dziś zrobisz?”, „Co konkretnie?” – takie wskazówki pomagają nam wystartować.

Coaching to również zachęta do zidentyfikowania tego, co w nas blokuje działanie. „Co potrzebujesz zmienić w swojej postawie lub zachowaniu, żeby zacząć to robić?” – takie pytania prowokują do zmiany nastawienia, przekonań, nawyków, które nas hamują. Bywa tak, że aby ruszyć do przodu, potrzebne jest spojrzenie w przeszłość i rozwiązanie naszych głębszych problemów, choćby przy pomocy terapii. Bo sam coaching zorientowany jest na sytuację obecną i na przyszłość.

Poznać siebie

Aby sformułować cele i plany, trzeba znać swoje żywotne potrzeby i pragnienia, przyjrzeć się swoim marzeniom – tym niezrealizowanym, a ważnym, na których nam naprawdę zależy. Tylko cel połączony z naszymi emocjami, płynący z naszych autentycznych pragnień będzie miał siłę przyciągania. Odpowiedzi na pytania: „Czego mi brakuje?”, „Co bym chciała ulepszyć?” pozwalają doprecyzować, jaką lukę we własnym życiu chcemy uzupełnić. Coach nie daje nam gotowych diagnoz, rad ani recept. Pytaniami inspiruje nas do samodzielnego zdefiniowania naszego deficytu, znajdowania swojej własnej drogi, szukania indywidualnych rozwiązań.

Docenianie siebie, zbudowanie pozytywnego obrazu własnej osoby, dostrzeganie własnych, choćby i małych sukcesów pomaga w realizacji celów. Każdy z nas ma swojego wewnętrznego krytyka, jednak nie na nim należy skoncentrować uwagę, ale na rozwijaniu talentów, które w nas drzemią. To na czym skoncentrujemy uwagę i energię będzie w nas wzrastać. Co więcej, jeżeli rzetelnie rozpoznamy swoje mocne strony, to nawet krytycznym środowisku czy w niesprzyjających okolicznościach dobra samoocena pozwoli nam zachować równowagę i podejmować wyzwania.

Wzajemna pomoc

Podczas autorskiego warsztatu „Jak poczuć się silną i wyjątkową kobietą” Katarzyna Wnękowska wykorzystała metody pracy w parach i w grupie, które w miłej atmosferze współpracy i wzajemnej pomocy pozwalają zainicjować proces zmian.

Bycie kobietą silną, czyli sprawczą oraz wyjątkową, czyli świadomą swoich talentów i mocnych stron – te cele wydają się jak najbardziej realne. Informacje na temat warsztatów grupowych i indywidualnych sesji on-line prowadzonych przez Katarzynę Wnękowską zamieszczone są na stronie www.katalizacoaching.pl

Tekst i foto: (PS)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.