wtorek, 27 lipca, 2021
Flesch Mazowsza

Noc Muzeów w Pruszkowie

W najbliższą sobotę 18 maja w całej Polsce odbywać się będzie kolejna edycja Nocy Muzeów. Z tek okazji władze Pruszkowa zapraszają wszystkich Mieszkańców oraz Gości do skorzystania z oferty pruszkowskich instytucji, które z taj okazji przygotowały wiele ciekawych atrakcji.

W Urzędzie Miasta Pruszkowa przy ul. Kraszewskiego 14/16, w godzinach 19:00 – 1:00 dostępne będą: gabinet Prezydenta, gabinety zastępców Prezydenta, sekretariat i sala konferencyjna.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego z siedzibą przy Placu Jana Pawła II 2 w godzinach 17:00 – 1:00 zaprasza na „Noc z Celtami”. Poznamy życie codzienne niezwykłego ludu oraz rolę, jaką odegrał on w rozwoju cywilizacyjnym ziem Polski. Muzeum stanie się areną dyskusji, wykładów, zajęć warsztatowych, pokazów, gier i zabaw. Uczestnicy dowiedzą się, gdzie można się natknąć na ślady Celtów; czy mieli oni wpływ na rozwój metalurgii żelaza na Mazowszu, co im zawdzięczamy oprócz nożyc, kleszczy i koła garncarskiego.

Do dyspozycji zwiedzających będzie stała wystawa „Przedświt. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”.

Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a już od godziny 15:00 zamieni się w Jednodniowe Muzeum Żbikowa.Na specjalnej wystawie znajdą się materiały Muzeum dotyczące Żbikowa, fotografie ze zbiorów Książnicy Pruszkowskiej i zasobów prywatnych. Tereny robotniczego Żbikowka i byłego obozu przejściowego będzie można zwiedzić z przewodnikiem. Do dyspozycji odwiedzających kawiarnia historyczno-literacka „Warsztatowa”.

Książnica Pruszkowska otworzy swoje podwoje w godzinach 19:00 – 1:00. Dla tych z Czytelników, którzy mają poważne zaległości w odwiedzaniu tego typu obiektów, będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie, jak wygląda biblioteka „od środka” i do czego służy.

Zapraszamy do wypożyczalni i czytelni przy ulicy Kraszewskiego 13.

Książkowe Wymianki Pruszków to cykliczne spotkania, na których wymieniamy się książkami. Wszystkich miłośników książek zapraszamy na wymianki, na których mogą Państwo upolować dobrą książkę i miło spędzić czas. W „Noc Muzeów” zapraszamy do Urzędu Miasta Pruszkowa w godzinach 19:00 – 1:00 , ul. Kraszewskiego 14/16.

Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” zaprasza w tę noc na Plac Jana Pawła II, gdzie zaprezentuje wystawę jubileuszową na czterdziestolecie istnienia Zespołu. Już od godziny 18.00 będzie można podziwiać m.in. fotografie dokumentujące dokonania Zespołu, który w tym roku zaczyna piątą dekadę działalności.

Pracownie artystyczne Miejskiego Ośrodka Kultury będą otwarte w godzinach 19:00 – 1:00. Będzie to okazja do odwiedzenia „Kamyka” w jego nowej siedzibie urządzonej w Centrum Dziedzictwa Kulturowego przy ul. Bohaterów Warszawy 4.

Tegoroczna Noc Muzeów będzie okazją do obejrzenia najważniejszego obiektu historycznego Pruszkowa. Otwarty będzie dwór hr. Potulickich przy Placu Jana Pawła II 1, mieszczący dziś Urząd Stanu Cywilnego. Jego wnętrza dostępne będą w godzinach 19:00 – 1:00.

Pływalnia „Kapry” przy ul. Andrzeja 3 będzie udostępniona od godziny 22:00 do 1:00. Będzie można poznać urządzenia, dzięki którym funkcjonuje basen, wyposażenie ratownicze i medyczne. Do obejrzenia mini wystawa obrazów o tematyce kąpielowej i pływackiej przed 1939 r., kronika Pływalni i galeria zdjęć. Będzie też spotkanie z ekspertem w dziedzinie historii pruszkowskiego sportu.

Centrum Kultury i Sportu ul. Bohaterów Warszawy 4 zaprasza na ściankę wspinaczkową. Nocne wspinanie (z instruktorem) rozpocznie się o godzinie 19:00 (ostatnie wspinanie o godz. 24:00). Wejścia według kolejności zgłoszeń w Noc Muzeów.

Na zlecenie Urzędu Miasta Pruszkowa uruchomione będą specjalne autobusy. Ich trasy uwzględnią wszystkie instytucje biorące udział w Pruszkowskiej Nocy Muzeów oraz stacje PKP i WKD. Pierwszy autobus z pętli przy Al. Wojska Polskiego wyruszy o godz. 18:30; ostatni o godz. 0:30. Odjazdy z częstotliwością co pół godziny. W stronę przeciwną pierwszy autobus z Gąsina (ul. Przejazdowa) odjedzie o godz. 18:00; ostatni o godz. 1:00 po północy.

Przejazdy autobusami i wstęp do instytucji – bezpłatny.

Przygotował (mg) na podstawie www.pruszkow.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.