środa, Grudzień 11, 2019
Flesch Mazowsza

Bezduszność rynku pracy w Polsce

Pierwsze spotkanie autorskie Dyskusyjnego Klubu Książki Oddziału „Czechowice” już za nami. Tym razem Biblioteka Publiczna w Ursusie gościła Marka Szymaniaka, autora książki „Urobieni. Reportaże o pracy”.

Młody dziennikarz ma już za sobą wiele sukcesów. Był dwukrotnym finalistą konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz dwukrotnym finalistą Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej m.in. za debiutancką książkę „Urobieni. Reportaże o pracy” Wydawnictwa Czarne.

Podczas spotkania autor wyznał, że nigdy nie był zatrudniony na umowę o pracę. W mediach bardzo rzadko proponuje się komukolwiek etat. Na pytanie z sali: „dlaczego młodzi ludzie się temu nie sprzeciwiają” odparł, że na miejsce każdego dziennikarza czeka kilkadziesiąt aplikacji osób, które chciałyby go zastąpić. Gdyby pracownicy się zbuntowali, na drugi dzień już by ich nie było, na ich miejsce zatrudniono by następnych. Na umowy „śmieciowe” oczywiście.

Z książki wynika, że Polska latami rozwijała się w oparciu o tanich pracowników. Jedna z uczestniczek słusznie zauważyła, że ich gniew i frustracja mogą zostać źle zagospodarowane, co widać chociażby w Święto Niepodległości przy okazji marszu narodowców.

Reporter opowiedział o swojej pracy nad książką, a także rozwiązaniach systemowych, które mogłyby wzmocnić kontrolę państwa nad patologią w polskim biznesie. Bohaterowie „Urobionych” są ofiarami bezduszności wolnego rynku, bezradności Państwowej Inspekcji Pracy oraz związków zawodowych.

Polska po 1989 roku przyjęła neoliberalny system gospodarczy, w którym rola państwa jest bardzo ograniczona. Każdy pracownik jest więc zdany sam na siebie, co tworzy liczne patologie na rynku pracy.

Autor zauważył, że sam fakt niepodawania w ogłoszeniach o pracę wysokości wynagrodzenia świadczy o bardzo nierównej relacji między pracodawcą i pracownikiem. Ile czasu zaoszczędzilibyśmy, gdybyśmy od razu znali wysokość płac, zamiast przygotowywać się do czasochłonnej rekrutacji – pyta retorycznie uczestników.

Tylko nieliczne branże podają stawki, tam właśnie jest rynek pracownika, ale i to się może zmienić, bo nawet programistów i specjalistów IT można już znaleźć w krajach Trzeciego Świata.

Kolejne spotkanie autorskie DKK Oddziału „Czechowice” odbędzie się 20 marca. Naszym gościem będzie Agata Maksimowska, autorka książki „Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi”, wydana również nakładem Wydawnictwa Czarne. Wstęp wolny.

Lucyna Dąbrowska
Fot. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.