wtorek, 7 lipca, 2020
Flesch Mazowsza

Pomaganie jest dziecinnie proste

Tegoroczny finał WOŚP w Grodzisku Mazowieckim przyciągnął tłumy mieszkańców, pokazując, że moc czerwonych serduszek jak co roku łączy wszystkie pokolenia. W tym roku pokazy, koncerty i warsztaty odbywały się w dwóch lokalizacjach – w Centrum Kultury przy ul. Spółdzielczej i w nowej Mediatece przy ul. 3 Maja.

Sala kinowa w Centrum Kultury tętniła energią już od rana. Pod wielkim banerem z tegorocznym hasłem Orkiestry – „Pomaganie jest dziecinnie proste” – młodzi artyści prezentowali taneczne układy i popisy wokalno – aktorskie. Pozytywne wibracje zapewniły występy grup tanecznych z „I LOVE DANCE Studio Tańca i Fitness Pauli Ostalskiej”. Kolorowe cheerliderki rozgrzewały publiczność, prezentując nowoczesną choreografię w akompaniamencie skocznej muzyki. Hitem okazał się także kilkuminutowy występ grupy breakdance’owej – dynamiczne, freestyle’we tricki w wykonaniu chłopaków z podstawówki, pokazały grodziskiej widowni, że grawitacja wcale nie musi być limitem. W kolejnych godzinach scenę opanowywali kolejni artyści, a przy wejściu do sali ulokowały się harcerki z zastępu „Opty-Miści”, zapraszając rówieśników na fantazyjne malowanie buziek.

Część dziecięcą zwieńczyły Jasełka „Dobra Nowina w Niepodległej”, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 pod wodzą kreatywnych nauczycielek – Cecylii Kotowskiej i Renaty Łoszewskiej. W duchu obchodów 100-lecia Niepodległości, betlejemską opowieść okraszono wątkami patriotycznymi; historią poświęcenia, trudu i wielkiego zwycięstwa. Widownia, choć nieprzyzwyczajona do widoku żołnierzy i sanitariuszek, stojących ramię w ramię ze św. Józefem, zareagowała bardzo entuzjastycznie. Po gromkich owacjach cała sala uroczyście odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego.

Mediataka zagrała dla Orkiestry pod hasłem edukacji, relaksu i zdrowia. Oprócz praktycznych szkoleń pierwszej pomocy, prowadzonych przez Ochotniczą Straż Pożarną, uczestnicy mogli skorzystać z porad dietetyka, przeprowadzić profesjonalną analizę składu ciała, a także zgłębić tajniki skutecznej relaksacji na warsztatach jogi i pilatesu. Dużą popularnością cieszyła się także lekcja cierpliwości i koncentracji, czyli warsztaty kaligrafii japońskiej. Przez kilkadziesiąt minut grupka dzieci pod czujnym okiem Ewy Szelągowskiej – Kalman z Mazowieckiego Klubu Karate „Nikobushi” ćwiczyła malowanie swojego imienia po japońsku. Po wyschnięciu delikatne, niebieskie arkusze składane były na wzór origami, co, jak tłumaczyła prowadząca, w kulturze japońskiej ma na celu utrzymanie słów w wiecznej tajemnicy.

W ostatnich godzinach grodziska Orkiestra grała w rytmach rocka i reagge. Na scenie Centrum Kultury po raz kolejny pojawiły się zespoły „Zła Wola” i „Lady Strange”, nie szczędząc widowni mocnych, gitarowych brzmień. Po finałowym występie Positive Reagge Rockers, rozkołysana publiczność zebrała się na parkingu by podziwiać tradycyjne Światełko do Nieba; w tym roku, w ekologicznym, laserowym wydaniu.

Tekst i foto: (PS)


Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.