niedziela, 26 stycznia, 2020
Flesch Mazowsza

Pozytywna historia życia

W Bibliotece Niedźwiadek odbyło się spotkanie ze znaną aktorką, Teresą Lipowską oraz towarzyszącą jej Moniką Mularską-Kucharek, trenerką umiejętności psychospołecznych, terapeutką, autorką wierszy i podręczników akademickich. Obie panie występują w duecie, promując swoją twórczość w bibliotekach w całym kraju. Pozytywna historia życia gwiazdy polskiego kina przeplatana lekkimi fraszkami łódzkiej terapeutki wprawiła wszystkich obecnych w dobry, przedświąteczny nastrój.

Teresa Lipowska opowiedziała o bożonarodzeniowej tradycji u siebie w domu, swojej rodzinie, pracy aktorskiej oraz ciekawych wydarzeniach, mających wpływ na jej życie zawodowe i osobiste. Opowieści te znalazły się w książce „Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską” nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. W książce znajdziemy też bardzo dużo zdjęć z rodzinnych albumów aktorki.

Na pytanie koordynatorki DKK na Niedźwiadku, Ewy Furmanik, jak udało się jej pogodzić tyle zajęć, pracę w teatrze, filmie i w radiu, aktorka odpowiedziała:

– Jestem bardzo pracowita i faktycznie w moim zawodzie udało mi się wydeptać wszystkie możliwe ścieżki aktorskie, takie jak film, dubbing, teatr, radio, koncert, kabarety, wszystkiego udało mi się spróbować. Jakoś się udawało, i dziecko miałam i przecież gosposi nie mieliśmy. Wspólnie z mężem, na zmianę, opiekowaliśmy się dzieckiem, chyba że akurat oboje graliśmy, wtedy przychodziła się nim zająć taka starsza pani. (…) Jakoś żeśmy się dzielili. Jakoś się udawało.

Monika Mularska-Kucharek czytała swoje wiersze, opowiadała anegdotki ze swojego życia, o szkoleniach, które prowadzi, o publikacjach i spotkaniach im poświęconych, a także o swoich doświadczeniach w pracy psychologa. W swojej pracy zawodowej wiele uwagi poświęca seniorom. Pisze m. in. o bliskości wieku dojrzałego i tym, że często „jesień życia” otwiera nam możliwości, jakich „wiosna” nie mogła zaoferować. Jej porady eksperckie dotyczące poprawy jakości życia seniorów cieszą się dużą popularnością. Ostatnia z jej pozycji „Co dobrego? Poezjoterapia”, stała się przyczynkiem do prowadzenia spotkań w duecie i rozmów o potrzebie bliskości, miłości i rodzinie.

Obie wymienione pozycje książkowe dostępne są w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ursus. Na zakończenie spotkania Dyrektor Biblioteki Agnieszka Proszowska oraz Zastępca Dyrektora Lidia Romanowska, złożyły życzenia wszystkim obecnym, rozdały kartki świąteczne, własnoręcznie zrobione przez jedną z bibliotekarek Filii na Niedźwiadku i zaprosiły na słodki poczęstunek, gdzie toczył się ciąg dalszy spotkania w swobodniejszej atmosferze.

Tekst i foto: (LD)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.