sobota, 30 maja, 2020
Flesch Mazowsza

PRUSZKÓW. Ognisko odry w jednej ze szkół podstawowych

Na terenie powiatu pruszkowskiego pojawiło się kolejne w kraju ognisko odry. W czwartek zanotowano aż dziesięć zachorowań, a wśród nich jest cała rodzina.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podaje, że ognisko chorobowe rozszerza się: „Lekarze zgłosili do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie i ich rodzin. W tym ognisku znalazła się cała 6-osobowa rodzina. Żadna z chorych osób nie była wcześniej zaszczepiona” – informuje WSSE.

Wszyscy chorzy to osoby pochodzenia ukraińskiego. Stacja przekazała, że ognisko epidemiczne rozszerza się, a Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pruszkowie podjęła działania zapobiegające temu. Poza powyższymi przypadkami zachorowań są również trzy pojedyncze przypadki zachorowań niepotwierdzone i niepowiązane ze sobą, które odnotowano w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego. Pojedynczy przypadek zachorowania na odrę odnotowano także w Piastowie. SANEPID sprawdził także sygnały płynące z Nadarzyna, gdzie z objawami odry zgłosiły się trzy osoby. Wśród osób, które zachorowały na odrę jest roczne dziecko, które nie może być zaszczepione. Pierwszą szczepionkę podaje się w 13 miesiącu życia.

Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne. Polega ono na zebraniu wywiadów i dotarciu do wszystkich osób które miały kontakt z chorymi. Uruchomione zostały procedury pozyskania informacji na temat dzieci, które do tej pory nie były poddane szczepieniom ochronnym i skierowania ich do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciwko odrze. Według informacji z niedzieli 4 listopada spośród 17 przypadków zachorowania lub podejrzenia zachorowania na odrę dwanaście osób jest już zdrowych. Trzy osoby nadal mają objawy chorobowe, a dwie kolejne nadal są hospitalizowane.

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska apeluje do nieszczepionych na odrę mieszkańców Pruszkowa i osób, które miały dłuższy kontakt (powyżej 1 godz.) z zarażonymi o zgłaszanie się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Wszyscy będą mogli zostać bezpłatnie zaszczepieni. Odra to choroba zakaźna, wywoływana przez wirusy. Jej charakterystyczne objawy to gorączka oraz czerwone plamki, grudki na ciele.

Główny Inspektor Sanitarny informuje: „Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową. Łatwo przenosi się z osoby chorej na osoby nieuodpornione. Człowiek jest jedynym rezerwuarem wirusa. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową (kaszel, kichanie osoby chorej na osoby zdrowe) oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa, gardła lub moczem osoby chorej. Od momentu zakażenia wirusem odry do wystąpienia pierwszych objawów choroby może upłynąć 10-12 dni. (…) Pamiętajmy, szczepienie jest jedyną skuteczną metodą pozwalającą na unikniecie zakażenia – apeluje GIS.”

Sanepid poinformował także, że przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba. Epidemie występowały co 2-3 lata. Obecnie w Europie odnotowany został wzrost liczby zachorowań, w tym również zgony. Większość chorych nie była zaszczepiona. W Polsce zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciw odrze należy do grupy szczepień obowiązkowych. Każdego roku w naszym kraju występuje od 60 do 130 zachorowań. W tym roku zachorowało już 120 osób!

(mg)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.