czwartek, Maj 23, 2019
Flesch Mazowsza

Ławka Niepodległości dla samorządów

Marcin Giziński Październik 26, 2018 Edukacja, Kultura, Różności, Wiadomości

Pod takim hasłem MON ogłosiło konkurs na realizację projektu budowy pomnikowych ławek. Jeszcze w tym roku w 143 lokalizacjach w całej Polsce pojawią się multimedialne Ławki Niepodległości, których postawienie dofinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Do resortu obrony narodowej trafiło 262 ofert od jednostek samorządu terytorialnego, które przekonywały, że to ich lokalizacja będzie najlepszym miejsce na postawienie jednej z Ławek Niepodległości. Ostatecznie dotacje na budowę ławki otrzyma 136 samorządów.

Ławka Niepodległości ma uczcić pamięć polskich patriotów, dowódców i żołnierzy. Ławki pojawią się w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, na rynkach, w parkach i w miejscach pamięci historycznej.

Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED – informuje MON.

Każda z ławek będzie wykonana według projektu Marty Rosiak z Warszawy. To jej praca wygrała konkurs. Będzie to biała, prosta ławka, przypominająca czystą kartkę papieru, na której widnieje kopia zapisanego przez marszałka Piłsudskiego słowa „Niepodległa”.

Ławki będą multimedialne, a siedzący na niej będą mogli wysłuchać na przykład fragmentów Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego czy Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 roku. Nie zabraknie też nagrań dotyczących walk, jakie rozgrywały się w poszczególnych regionach Polski (Szlak Legionowy, Szlak Hallerowski, Szlak Powstania Wielkopolskiego, Szlak Powstań Śląskich, Szlak Wojny 1920, Polskie Drogi do Niepodległości, Szlak biało-czerwonej szachownicy). Jeden, wybrany przez samorząd materiał nagraniowy będzie opowiadał o lokalnych wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości.

Ławki w oryginalny sposób mają łączyć historię z nowoczesnością.

– Ławki Niepodległości to nasz sposób, by wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem miłości do Polski, przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska – podkreśla dyrektor Agnieszka Glapiak, przewodnicząca komisji konkursowej.

Maksymalny koszt dotacji dla samorządu na budowę ławki z budżetu MON to kwota 30 tys. zł.

Taką dotację w naszym regionie otrzymały: powiat pruszkowski, gmina Milanówek, miasto Żyrardów, gmina Lesznowola, gmina Bielany. Powiat warszawski – zachodni otrzyma dofinansowanie w kwocie 25 tys. zł.

Jak nas poinformował Zespół ds. Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Milanówka: multimedialna ławka niepodległości zostanie wybudowana do końca bieżącego roku na placu im. S. Starzyńskiego przy ul. Kościuszki w Milanówku.

Oprac. (mg)

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.