wtorek, 7 kwietnia, 2020
Flesch Mazowsza

Cel: zlikwidować slumsy

Marcin Giziński 15 listopada, 2016 Wiadomości Brak komentarzy do Cel: zlikwidować slumsy

Do tej pory dzięki inicjatywie władz miasta nowe lokale otrzymało wiele rodzin, które zmagały się z problemami mieszkaniowymi. Teraz znów z miejskiego krajobrazu znikają stare i zniszczone budynki, a ich mieszkańcy otrzymali mieszkania zastępcze, w których będą mieli zapewnione zdecydowanie lepsze warunki.

Jak zapowiedział burmistrz Grzegorz Benedykciński do końca tej kadencji (do 2018 r. – przyp. Red.) oddanych do użytku ma być ok. 170 mieszkań. Niewątpliwie jest to ogromna szansa dla wielu Grodziszczan, zamieszkujących często stare i zniszczone kamienice, które są w bardzo złym stanie technicznym.

Wiele osób, których nie stać na kupienie sobie nowego mieszkania będzie mogło skorzystać z tego projektu. Jednak, aby tak się stało będą musieli spełnić określone kryteria, tj. regularne opłacanie czynszu oraz nie zmaganie się z chorobą alkoholową.

W październiku oddane do użytku zostały 64 mieszkania komunalne przy ul. Traugutta, zaś w przyszłym roku ogłoszony zostanie przetarg na budowę kolejnych. W 2017 roku w Grodzisku przybędzie około 50 nowych lokali. Mieszkania powstaną też m.in. w Natolinie czy w Książenicach.

Miasto, które w przeciągu ostatnich dwudziestu lat przeszło ogromną przemianę, teraz stara się całkowicie zlikwidować niezbyt ładne budynki, które psują estetykę wielu ulic. Jednymi z takich obiektów są rozebrane niedawno trzy budynki przy ul. Hynka 10/12 oraz obiekt przy ul. Nadarzyńskiej 43. Realizacją zamówienia zajęła się firma Invest, która wygrała przetarg.

– Podjęliśmy decyzję, że czyścimy miasto z budynków, które często mają słabe instalacje lub są zagrzybione. Przede wszystkim zaś przeprowadzamy mieszkańców ze slumsów – mówi Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Część kosztów pokryta została z dotacji zewnętrznych, m.in. na budowę mieszkań komunalnych przy ul. Traugutta władze otrzymały dofinansowanie w wysokości około 2 mln zł. Ponadto już teraz wiadomo, że miasto nie osiądzie na laurach i w przyszłości planuje remont kilku kamienic, m.in. tej zlokalizowanej w centrum na placu króla Zygmunta Starego.

Tekst i foto:

Daria Głowacka

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.