wtorek, Sierpień 20, 2019
Flesch Mazowsza

Jesień z Kinem Retro w Ursusie

Marcin Giziński Wrzesień 14, 2018 Kultura, Różności, Wiadomości

Po przerwie wakacyjnej wracają międzypokoleniowe bezpłatne pokazy filmowe, których organizatorem jest Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Pierwszy film obejrzeliśmy już 12 września. Po projekcjach, jak zawsze, odbędą się dyskusje z ciekawymi gośćmi. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Większość pokazów odbędzie się w Kinie Ursus w Ośrodku Kultury „Arsus”, przy ul. Traktorzystów 14. Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godzinie 17.00. Wstęp jest wolny.

W środę, 12 września, obejrzeliśmy „Happy end” Michael Hanekego. Film ukazuje krytykę zachodniej burżuazji, a nawet, jak twierdzą niektórzy krytycy, schyłek zachodniej cywilizacji. Jak zawsze w przypadku filmów austriackiego reżysera przedstawione historie nie pozostawiają odbiorcom żadnych złudzeń.

Kolejny film, to z kolei klasyka polskiego kina, widzowie będę mieli okazję obejrzeć film z 1977 roku „Śmierć prezydenta”, w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Historia zabójstwa Gabriela Narutowicza przez fanatycznego zamachowca przedstawiona jest na tle Polski lat dwudziestych.

W październiku wyświetlone będą aż dwa filmy. 10-ego na ekranie kina Ursus będzie można obejrzeć film „Barany”. Islandzka opowieść z 2015 roku. Film Grímura Hákonarsona został nagrodzony w Cannes, był też islandzkim kandydatem do Oscara. To historia skłóconych od ponad czterdziestu lat braci, których konflikt zażegnuje miłość do owiec. Dwa tygodnie później poznamy historię 50-letniej Aurory, która świeżo po rozstaniu z mężem straciła pracę i dowiaduje się, że zostanie babcią. Czy to jest dobry moment na spotkanie swojej dawnej wielkiej miłości sprzed lat? – dowiemy się z filmu „50 wiosen Aurory”.

Listopadowe seanse odbędą się pod znakiem polskiego kina. 7-ego obejrzymy dramat fabularny z 2017 roku w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego „Pewnego razu w listopadzie”. To przykład kina zaangażowanego społecznie, poruszającego temat dzikiej reprywatyzacji. Opowiada o warszawiakach, którzy w wyniku eksmisji trafiają na ulicę.

Natomiast 21-ego listopada na ekranie pojawi się dokument grupy Filmownia „Gdyby koty mogły mówić”. Film opowiada o życiu miejskich kotów w Polsce i jest odpowiedzią na turecki film „Kedi – sekretne życie kotów”. Po seansie odbędzie się dyskusja na temat bezdomnych zwierząt i formach udzielania im pomocy.

A na koniec zobaczymy „Kobietę z lodu” czeski komediodramat z 2017 roku w reżyserii Bohdana Slámy. Film opowiada o wdowie, która rozpoczyna swoje nowe życie w grupie morsów. Kobieta stopniowo uczy się jak pokonać strach przed lodowatą wodą, a także ponownie spotyka miłość.

***

W tym półroczu cykl Kino Retro dofinansowany jest ze środków unijnych pochodzących z programu Europa dla obywateli a także przez Ośrodek Kultury „Arsus”, w którym odbywają się pokazy. Partnerem projektu jest Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Tekst i foto: Lucyna Dąbrowska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.