środa, Grudzień 11, 2019
Flesch Mazowsza

Grand Prix w siatkówce plażowej

Siatkówka plażowa to wyjątkowo rekreacyjny rodzaj sportu. Turnieje odbywają się w sezonie letnim, z reguły, choć nie zawsze, przy słonecznej pogodzie, na boiskach o plażowym charakterze, często w pięknym plenerze nad wodą.

7 lipca rozpoczął się tegoroczny cykl turniejów Grand Prix o puchar Dyrektora OSiR w Grodzisku Mazowieckim, zorganizowany przez UKS Sparta. Tego typu lokalne rozgrywki mają dość luźną formułę, udział w nich biorą zarówno profesjonalni zawodnicy, jak i amatorzy, atmosfera ma charakter tyleż sportowy, co relaksacyjny i towarzyski. Zjeżdżają się gracze z różnych, nawet odległych miejscowości, tym razem obok Grodziska reprezentowane były: Warszawa, Otwock, Halinów k. Mińska Maz., Pruszków, Skierniewice i Płońsk.

Na grodziskich Stawach Walczewskiego zawodnicy mają do dyspozycji trzy boiska plażowe, z atrakcyjnym widokiem na pływającą fontannę. W turnieju wzięło udział łącznie dziewięć par kobiet i sześć par męskich. Zawodniczki oczekujące na swoją kolejkę opalały się, korzystając z intensywnego słońca.

Siatkówkę plażową cechuje spora widowiskowość – zawodnicy z poświęceniem rzucali się na piach lub robili efektowne wyskoki, opalone zawodniczki występowały w strojach kąpielowych, wrażeń wizualnych i emocji nie brakowało. Tym razem turniej odbywał się przy wyjątkowo pięknej pogodzie, upał łagodzony był przez lekki powiew wiatru i wodę rozpryskiwaną przez fontannę.

Siatkówka plażowa jest dyscypliną zbliżoną do siatkówki rozgrywanej na hali, niemniej w ocenie zawodników jest ona bardziej wymagająca niż siatkówka halowa. Mecze rozgrywa się tu nie w sześcioosobowych drużynach, ale w parach, co sprawia, że zawodnicy są w każdym momencie w grze. Wymaga to od nich stałej gotowości i koncentracji, odpowiedzialność za wynik meczu nie jest rozproszona.

Zawodnicy, którzy przez większą część roku grają w siatkówkę halową, traktują jej plażową odmianę jako możliwość doskonalenia techniki gry, ćwiczenia mobilizacji psychicznej i utrzymania formy sportowej w okresie wakacyjnym. Jest to też dobra odskocznia i odmiana, zamiana hali na plażę ma swój sezonowy urok i jest ekscytującą zabawą, aczkolwiek zdarza się, że gra odbywa się w gorszych warunkach niż na hali, podczas zawirowań pogodowych, wiatru i deszczu.

Kolejny, drugi turniej z cyklu Grand Prix odbędzie się 21 lipca. Szczegółowe informacje dotyczące rozegranych i planowanych turniejów śledzić można na stronie internetowej UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki.

Tekst i foto: (PS)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.