poniedziałek, Grudzień 9, 2019
Flesch Mazowsza

Pałac w Radziejowicach – ogród angielski, obrazy Chełmońskiego i rzeźby plenerowe

Odwiedziny Zespołu Pałacowo-Parkowego w Radziejowicach pod Grodziskiem Mazowieckim to prosty sposób na atrakcyjnie spędzony czas. Nie trzeba jechać daleko, żeby poczuć ducha historii, spotkać się ze sztuką przez duże „S” i oddać się rekreacji w pięknym plenerze.

Historia Radziejowic i rodu Radziejowskich sięga jeszcze średniowiecza i czasów ostatnich książąt mazowieckich. Już w XV wieku powstała tu pierwsza murowana rezydencja Radziejowskich, w postaci typowej dla owych czasów wieży obronno-mieszkalnej.
Na początku XIX wieku w miejsce jej pozostałości kolejni właściciele Radziejowic, Krasińscy, wybudowali niewielki Zamek, w romantycznym, neogotyckim stylu, który nawiązywać miał do średniowiecznej przeszłości.
W XVII wieku, w związku z rosnącym znaczeniem rodu, obok wieży Radziejowscy wznieśli dla siebie reprezentacyjne założenie pałacowe, znacznie większe niż to, które widzimy obecnie. Dzisiejszy Pałac Radziejowicki powstał na bazie jednej z oficyn owego założenia, a ostateczny wygląd zyskał dzięki Krasińskim. Na przełomie XVIII/XIX wieku dokonali oni jego przebudowy w modnym w owej epoce stylu klasycystycznym. Ostatecznie też i Pałac, i Zamek połączone zostały arkadami.
W tym samym czasie powstało też założenie ogrodowe, z którego walorów możemy korzystać do dziś. W miejsce uprzedniego ogrodu włoskiego Krasińscy stworzyli park krajobrazowy w stylu angielskim, dający wrażenie naturalności, a miejscami wręcz dzikości. Jest wspaniały starodrzew i nieodkryte zakątki, są rozległe naturalne trawniki, na nich kępy drzew i otwierająca się przestrzeń, która zachęca do spaceru lub odpoczynku na trawie.
Obecność stawu, kanalików i mostków nad nimi dodatkowo podnosi walory rekreacyjne i wizualne ogrodu, Park Radziejowicki wydaje się być ponadprzeciętnie przyjazny dla odwiedzających go gości.
Radziejowice to nie tylko historia, architektura i przyroda, to również możliwość spotkania z prawdziwą sztuką wysokiego formatu. W Parku eksponowane są rzeźby plenerowe autorstwa wybitnych polskich rzeźbiarzy. Natomiast w samym Pałacu należy koniecznie odwiedzić galerię obrazów Józefa Chełmońskiego, malarza-realisty, którego pejzaże czy sceny rodzajowe powstawały m.in. dzięki wrażliwości na piękno radziejowickich okolic. Sam Chełmoński zresztą mieszkając w pobliskiej Kuklówce bywał częstym gościem w pałacu u Krasińskich, zatem podziwianie jego obrazów w tym właśnie miejscu ma dodatkowy walor.

Tekst i foto: (PS)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.