poniedziałek, 23 maja, 2022
Flesch Mazowsza

„Wypisz wymaluj” swoje miasto

Marcin Giziński 28 października, 2016 Kultura Brak komentarzy do „Wypisz wymaluj” swoje miasto

Wspaniałe grafiki, powstające w mieście i przykuwające uwagę przechodniów, wyróżniają się nieprzeciętnymi walorami estetycznymi. Dotąd powstało już kilkanaście takich malowideł. W tym roku gmina realizowała kolejne, zaś w przyszłym artyści znów zaskoczą nas nowymi pomysłami.

Projekt realizowany jest od 2014 roku. Dzięki tej inicjatywie obiekty, które do tej pory odstraszały przechodniów stały się atrakcyjną wizytówką miasta, nawiązującą do jego historii.

Jako pierwsza stworzona została grafika, widniejąca na garażach przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Teligi. Artyści umieścili tam napis „Kocham Grodzisk Mazowiecki”, a także łódkę na tle morza, aby w ten sposób upamiętnić postać znanego żeglarza Leonida Teligi, który dawniej był mieszkańcem Grodziska.

Ciekawie zaprojektowane murale ozdobiły dotychczas m.in. garaże przy ulicach Armii Krajowej i Wólczyńskiej oraz budynki przy ulicach Sadowej, Radońskiej i Szczerkowskiego, a także obiekty zlokalizowane niedaleko siedziby WKD.

Jednym z najbardziej efektownych jest grafika „Życie Bałtyku”, przedstawiająca zwierzęta wodne, która została namalowana na transformatorze przy ulicy Bałtyckiej. Natomiast pasażerowie, czekający na pociąg mogą podziwiać mural, który znajduje się przy stacji PKP i zatytułowany został „170 lat kolei Warszawsko – Wiedeńskiej”.

– Co roku gmina przeznacza około 30 tysięcy złotych na kolejne murale – mówi Monika Kwiczak z grodziskiego magistratu. – W tym roku konkretne lokalizacje zgłosił jeden z radnych – dwa transformatory na osiedlu Bairda. Na jednym z nich powstał mural „Dom” autorstwa Edmunda Dudka – projekt wyłoniony jeszcze w ramach konkursu zakończonego w 2014 roku, a na drugim mural „Tadeusz Baird”. Pozostałe murale wykonane w  latach 2015-2016 zaprojektowali i wymalowali dla nas artyści graficiarze z firmy „Wypisz wymaluj” z Olsztyna – dodaje Monika Kwiczak.

W tym roku ma powstać jeszcze jeden obraz w dzielnicy Łąki.

– Jeśli chodzi o mural w Łąkach, to trwają jeszcze prace nad jego projektem. Powinien on powstać jeszcze w tym roku, na ścianie budynku na rogu ulicy Granicznej i Ułańskiej. Te trzy nowe lokalizacje oraz uzupełnienie jednego elementu na garażach przy 3 Maja wyczerpało już nasz tegoroczny budżet na ten cel – informuje Monika Kwiczak.

Jak zapewniają urzędnicy, w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany. Tym razem ozdobione zostaną dwa transformatory – przy ulicy Kopernika oraz ściana przy parkingu koło orlików na Stawach Walczewskiego.

Daria Głowacka

Fot. U.M. w Grodzisku Maz.

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.