poniedziałek, Kwiecień 22, 2019
Flesch Mazowsza

Mieszkanie Plus nie dla Pruszkowa

Marcin Giziński Kwiecień 13, 2018 Różności, Wiadomości

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, w Pruszkowie miało powstać aż 329 mieszkań „na wynajem”. Lokale miała wybudować Korporacja Budowlana Dom Sp. z o.o. Jednak pod koniec lutego firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

W Pruszkowie powstać miał pierwszy w województwie mazowieckim projekt mieszkalny w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Przy ulicy Waryńskiego wybudowanych miało zostać aż 329 mieszkań „na wynajem”.

Miało to być pierwsze od co najmniej 20 lat tak duże osiedle zbudowane w Polsce w całości w technologii prefabrykowanej, czyli z tzw. wielkiej płyty. Za zaprojektowanie i wybudowanie osiedla, które miało składać się z czterech siedmiokondygnacyjnych budynków, odpowiedzialna była Korporacja Budowlana Dom. Generalny wykonawca wykonywał prace na zlecenie inwestora – firmy Europlan. Osiedle miało być gotowe w 2019 roku. Zgodnie z harmonogramem, jeden z czterech budynków powinien być już wybudowany.

Tymczasem pracownikom KB Dom udało się jedynie zrobić wykop pod fundamenty, a firma zeszła z placu budowy. Generalny wykonawca uzasadnił swoje odstąpienie od umowy opóźnieniami w płatnościach ze strony inwestora, czyli firmy deweloperskiej Europlan. Co więcej, pod koniec lutego spółka KB Dom złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

Jak poinformowała rzecznik prasowa obsługującej rządowy program spółki BGK Nieruchomości Ewa Syta, inwestycje realizowane przez BGK Nieruchomości mają charakter komercyjny i nie zakładają jakiegokolwiek wsparcia z pieniędzy publicznych. Rzeczniczka wytłumaczyła, że jednym z modeli inwestycyjnych jest zakup od dewelopera gotowych mieszkań, które później będą wynajmowane osobom gorzej sytuowanym, na preferencyjnych warunkach. Ryzyko związane z wyborem generalnego wykonawcy spoczywa zaś na deweloperze.

Wszystko wskazuje więc na to, że w Pruszkowie nie zostaną wybudowane bloki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jak informują władze Pruszkowa, inwestycja zostanie jednak dokończona.

– Jesteśmy w kontakcie z tą firmą, informują nas, że są przedsiębiorstwa zainteresowane zakupem. Mieszkania tam powstaną, ale już nie w programie Mieszkanie Plus, tylko w trybie deweloperskim – mówi wiceprezydent Pruszkowa, Andrzej Kurzela.

Kinga Rochalska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.