wtorek, Marzec 19, 2019
Flesch Mazowsza

URSUS. Kino Retro powraca

Marcin Giziński Kwiecień 3, 2018 Kultura, Różności

W nowym roku możemy obejrzeć kolejne filmy z cyklu – Kino Retro. Repertuar został zaplanowany i upubliczniony przez organizatorki na najbliższe sześć miesięcy. Czeka nas mnóstwo niebanalnych nowości filmowych.

W ubiegłym roku w Ośrodku Kultury „Arsus” wyświetlonych zostało pięć filmów fabularnych o tematyce społecznej. Wszystkie projekcje zakończone były dyskusją publiczności z zaproszonymi gośćmi, psychologami i trenerami antydyskryminacyjnymi. Miłym akcentem był również drobny poczęstunek dla publiczności.

Demaskowanie stereotypów

Wymienionych atrakcji nie zabraknie również w tym roku. W lutym odbyła się pierwsza projekcja – „I tak cię kocham” – w reżyserii Michaela Showaltera, z Zoe Kazan w jednej z głównych ról.

Produkcja reklamowana jako komedia romantyczna wymykała się definicji przypisanego jej gatunku. Nie było tu ckliwości, naiwnej fabuły i romansowej sztampy. Wręcz przeciwnie, film demaskował wiele stereotypów, szczególnie o imigrantach, w sposób zabawny i niewymuszony.

O poruszającej historii Pakistańczyka zakochanego w amerykańskiej dziewczynie publiczność dyskutowała z zaproszonym gościem – dr Joanna Chylińską.

Wiosna z Kinem Retro

W piątek, 16-ego marca, obejrzeliśmy kolejną produkcję – „Po tamtej stronie”, w reżyserii Akiego Kaurismäkiego, a po filmie dyskutowano o sytuacji imigrantów z dr Sylwią Urbańską z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Na 12 kwietnia zaplanowano natomiast film, przywołujący ducha rewolucji – „Dumni i wściekli”, w reżyserii Matthew Warchusa. Historia strajkujących górników z prowincjonalnego miasteczka, którym pomagają geje i lesbijki z wielkiej metropolii. Po seansie tego niezwykłego filmu widzowie będą rozmawiać z zaproszonym gościem o tym jak tradycja mierzy się z nowoczesnością, o tolerancji i wzajemnej pomocy ponad podziałami.

W środę, 16-ego maja, planowana jest projekcja wyjątkowo ujmującego filmu – „Prawie jak matka”, w reżyserii Anny Muylaert. Historia brazylijskiej gosposi do złudzenia przypomina losy polskich i ukraińskich migrantek ekonomicznych. Spuścizna niewolnictwa trwa do dzisiaj, a największe żniwa zbiera wśród kobiet o niskim statusie ekonomicznym.

Kiedy puszczają nerwy

Pierwsze półrocze Kina Retro zakończy, wbijająca w fotel, czarna komedia – „Dzikie historie”, w reżyserii Damiána Szifróna. Nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny produkcja Pedro Almodovara trzyma w napięciu od samego początku.

Opowieść o tym jak, na co dzień spokojnym ludziom, puszczają nerwy i do czego są wtedy zdolni, przedstawiona jest za pomocą sześciu historii. Niedoceniany muzyk, znany milioner, kelnerka, biznesmen, panna młoda oraz specjalista od materiałów wybuchowych przekroczą próg swojej wytrzymałości. Jak to się skończy, zobaczymy już 13 czerwca.

Wszystkie projekcje zaczynają się o godzinie 17.00 i są bezpłatne.

Organizatorem cyklu Kino Retro jest Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna wraz z Ośrodkiem Kultury Arsus. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa. Patronat nad wydarzeniem objęła Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Patronat medialny: Flesch Mazowsza, Mocne Strony oraz RDC.

Lucyna Dąbrowska

Fot. Hanna Jednoralska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.