wtorek, Marzec 19, 2019
Flesch Mazowsza

Drugi Grodziski Dzień Młodzieży

Marcin Giziński Kwiecień 3, 2018 Edukacja, Kultura, Różności

Centrum Kultury przy ul. Spółdzielczej zostało w całości opanowane przez grodziską młodzież. Młodzieżowa Grupa Konsultacyjna Grodziska Mazowieckiego, będąca organem doradczym Burmistrza, zorganizowała atrakcyjne, wielowątkowe i wielogodzinne wydarzenie adresowane do młodych.

W samo południe rozpoczęły się rozliczne warsztaty, spotkania, pokazy – po kolejnych piętrach i salach Centrum Kultury można się było poruszać niczym w labiryncie, gdzie wszędzie oczekują niespodzianki.

Nie tylko kulinarnie

Podczas spotkania „Jak zostać podróżnikiem” można było zorientować się m.in. jakie zagrożenia zdrowotne i higieniczne czyhają na potencjalnych obieżyświatów i jak racjonalnie stawić im czoło. Warsztaty make up-u przyciągnęły liczną grupę dziewcząt, które uzbrojone w pędzel do makijażu, profesjonalne lustro i kosmetyki we wszystkich barwach tęczy zgłębiały tajniki poprawiania urody i bycia piękną. Na parterze taniec, bębniarze i capoeira, na I piętrze amatorzy animacji poklatkowej lub adepci gry na perkusji, oraz konsumpcja pizzy, na drugim piętrze mobilne studio radiowe i przyrządzanie sushi – oraz wiele innych opcji czekało na grodziską młodzież.

Historyczni detektywi

Z piętra na piętro windą i po schodach przemieszczały się grupki uczestników gry historyczno-detektywistycznej, której celem było wskazanie winnego zabójstwa Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, a tym samym rozpętania I wojny światowej. Od pierwszego rzutu oka najbardziej podejrzanymi wydawali się: żołnierz w wojskowym szynelu i rogatywce, lekarz w fartuchu ze stetoskopem oraz szofer, aczkolwiek branie ich pod uwagę rozmijałoby się z prawdą historyczną.

Po godzinie 15-tej impreza przeniosła się do sali widowiskowej Centrum Kultury. Klub sportowy Capoeira Camangula z Grodziska dał pokaz sztuki walki, tańca i akrobatyki w brazylijskim stylu i w charakterystycznych dla capoeiry białych spodniach-abadach.

Iluzjonista z „Mam talent”

Rewelacyjny młody iluzjonista Maciej Pęda, znany szerzej z uczestnictwa w telewizyjnym programie „Mam talent!”, oraz z faktu, że zdjął niepostrzeżenie zegarek z ręki samemu Augustinowi Egurroli, nie tylko zadziwił, ale także rozbawił zgromadzoną publiczność. Tym razem zabrał zegarek Marioli Goździkowskiej, koordynatorce grodziskiego projektu Galeria Młodych, do którego niejako wstęp stanowił Grodziski Dzień Młodzieży.

Iluzjonista dał świetny pokaz nie tylko umiejętności prestidigitatorskich, zręcznościowych, ale także talentu komicznego, scenicznego i zdolności błyskawicznego nawiązywania kontaktu z publicznością.

Garść praktycznych rad

Niewątpliwym gwoździem programu Grodziskiego Dnia Młodzieży było spotkanie i wywiad z popularnymi youtuberami, młodymi twórcami kanału „Matura to bzdura” i aplikacji mobilnej „Quiz House”. Adam Drzewicki i Piotr „Dyziak” Dybski zaimponowali profesjonalizmem, ale też otwartością i chęcią podzielenia się wiedzą jak osiągnąć sukces w Internecie lub sukces na współczesnym rynku pracy.

Odpowiadając na pytania z sali sformułowali szereg wniosków i rad: o wyższości pracy zespołowej, traktowanej jako antidotum na potencjalne błędy, o regularności, podążaniu za pasją, wyczuciu tego, co warto robić w danym czasie. Zwrócili uwagę na fakt, że będzie wzrastać zapotrzebowanie na programistów wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach, w miarę jak rośnie odwzorowywanie świata rzeczywistego w świecie wirtualnym. Że z punktu widzenia sukcesu zawodowego być może warto zająć się jakąś dziedziną rzemiosła i rozpropagować ją w social mediach, niż mnożyć kolejne dyplomy dla nich samych.

Warto również pokusić się o przytoczenie dwóch celnych obserwacji, jakie padły podczas wywiadu z twórcami kanału „Matura to bzdura”: że „kreatywność niewiedzy jest nieograniczona” – uliczni respondenci odpytywani do programu potrafią wygenerować iście „hardcorowe”, najdziwniejsze błędne odpowiedzi; i że pojawiła się pierwsza w historii generacja, która dokładnie archiwizuje, np. na Instagramie każdy swój krok życiowy, trudno na razie rozsądzić znaczenie tego zjawiska.

Świetny pomysł i organizacja

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że współpraca Młodzieżowej Grupy Konsultacyjnej z Centrum  Kultury dała spektakularny efekt – 2. Grodziski Dzień Młodzieży został świetnie pomyślany i zorganizowany. Maksymalne wykorzystanie przestrzenne Centrum Kultury, szeroka oferta warsztatów, spotkań i pokazów, mistrzowsko przeprowadzone wywiady z youtuberami i iluzjonistą (brawa dla Amelki i Karola), mnóstwo sensownych pytań zadawanych przez młodych internautów youtuberom, „pikiety” informacyjne rozstawione w CK, luz, dowcip i uśmiech młodych organizatorów i pomocników – wszystko to było na najwyższym poziomie.

Korzystając też z okazji zachęcamy do udziału w nowym grodziskim projekcie „Galeria Młodych”, skierowanych do osób w wieku 13-21 lat. Informacji o bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez animatorów i instruktorów w Radogoszczy zasięgnąć można na stronie: www.willaradogoszcz.eu lub u koordynatorki Marioli Goździkowskiej: m.gozdzikowska@centrumkultury.eu

Tekst i foto: Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.