piątek, 29 marca, 2024
Flesch Mazowsza

WALENTYNKI. Tradycja i zwyczaje coraz bardziej popularnego święta

14 lutego w wielu krajach na całym świecie jest dniem, w którym zapominamy o napiętym grafiku zadań i staramy się go spędzić z ukochaną osobą. Walentynkowe uroczystości różnić się mogą wielkością i zakresem, jednak wszędzie Dzień Zakochanych jest okazją do wyznania ukochanej osobie ile ona dla nas znaczy.

Krótka historia Dnia Zakochanych

Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego, niesłusznie bywa stawiane w jednym rzędzie z Halloween, jako kolejny eksportowany produkt kultury anglosaskiej.

Okazuje się bowiem, że wspominany tego dnia w kalendarzu liturgicznym św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.

Święty Walenty żył w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie. Św. Walenty złamał zakaz i potajemnie udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia. Tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego strażnika, a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Św. Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki strażnika, który podpisał „Od Twojego Walentego”.

Pierwowzorem Walentynek był jednak zwyczaj obchodzony w starożytnym Rzymie. 14 lutego obchodzony był Dzień Płodności i Macierzyństwa. Z tej okazji każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki z imieniem partnerki, która miała być ich drugą połówką na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie.

Obecnie Dzień Zakochanych obchodzony jest w prawie każdym miejscu na świecie.

Walentynki na świecie

W Stanach Zjednoczonych Walentynki są świętem adresowanym do wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Zgodnie ze zwyczajem, walentynkowym prezentem obdarować można wszystkich członków rodziny, przyjaciół, kolegów i koleżanki, nauczycieli, szefów, pracowników.

Podstawowym prezentem od lat są bombonierki, najlepiej w kształcie serca, oraz czerwone róże.

W Niemczech symbolem Walentynek są czerwone róże oraz czekoladowe lub piernikowe słodycze w kształcie serca. Tradycją stała się też uroczysta kolacja we dwoje.

Zaskakującym może być fakt, że we Francji walentynki są świętem narodowym. Zamiast klasycznych kartek z życzeniami do ukochanej osoby Francuzi wysyłają bukiet kwiatów oraz bilety do teatru.

We Włoszech rozpowszechnił się zwyczaj obdarowywania ukochanych odzieżą w kolorze czerwieni. Najchętniej kupowana jest czerwona bielizna.

Nieco inną atmosferę mają walentynki w Hiszpanii. Jej mieszkańcy dbają, aby prezenty, którymi obdarowują się ukochane osoby, były przede wszystkim praktyczne. Panie najczęściej otrzymują sprzęt AGD, a panowie komputery i elektroniczne gadgety.

Walentynki przyjęły się także w Polsce. W Dzień Zakochanych prezenty najchętniej wręczamy naszym drugim połówkom. Największym zainteresowaniem cieszą się kwiaty, słodycze i drobne upominki. Mimo często komercyjnego wymiaru Walentynek, na całym świecie jest to okazja do wyznania ukochanej osobie ile ona dla nas znaczy.

Kinga Rochalska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.