wtorek, Kwiecień 23, 2019
Flesch Mazowsza

U NAS. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Słoneczna Zakładka”

Marcin Giziński Grudzień 22, 2017 Kultura, Wiadomości

Z początkiem nowego roku Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus  m. st. Warszawy zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Słoneczna Zakładka”.

Z okazji 70-lecia Biblioteki Publicznej w Ursusie tematem tegorocznej edycji konkursu jest „Biblioteka marzeń”. Tym razem „Słoneczna Zakładka” adresowana jest do wszystkich miłośników książek, bez ograniczeń wiekowych. Ogłoszenie wyników nastąpi w kwietniu, a wręczenie nagród odbędzie się w maju, podczas gali dla najlepszego czytelnika, połączonej również z Dniem Bibliotekarza.

Prace mogą być wykonane w dowolnej technice i można je nadsyłać przez cały styczeń.

W regulaminie tegorocznego konkursu „Słoneczna Zakładka” zaszły znaczące zmiany.

W ubiegłym roku, nadeszła bardzo duża ilość prac, ponad 1400, dlatego też sklasyfikowano je w 13 grupach wiekowych. Zgłoszone prace były oceniane w kategorii narodowej i generalnej oraz Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych.

W tym roku, ze względów organizacyjnych konkurs będzie miał charakter ogólnopolski, za to po raz pierwszy w historii tego konkursu, nie będzie żadnych ograniczeń wiekowych. W ubiegłym roku udział w „Słonecznej Zakładce” mogły wziąć jedynie osoby od 5 do 24 roku życia, a pierwotnie konkurs adresowany był jedynie do dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem do udziału w konkursie zaproszeni są też dorośli, w tym seniorzy, którzy w Ursusie stanowią bardzo prężnie działającą społeczność lokalną.

70-lecie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy

Biblioteka istnieje od 1947 r., czyli 30 lat przed przyłączeniem Ursusa do Warszawy. Realizuje cele takie jak zaspokajanie potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych społeczeństwa poprzez udostępnianie zbiorów drukowanych i multimedialnych oraz organizowanie zajęć edukacyjno-kulturalnych.

W bibliotece prowadzone są aż cztery Dyskusyjne Kluby Książki, lekcje biblioteczne, kursy komputerowe dla seniorów, Klub Małego Czytelnika, Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora, wolontariat dla młodzieży oraz tzw. „książka na telefon”, polegająca na dostarczaniu książek i DVD do domów osób starszych i niepełnosprawnych.

15 lat minęło od nadania Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ursus imienia Władysława Jana Grabskiego, pisarza i publicysty osadzonego w nurcie katolickim.

Przez wszystkie lata swojej działalności Biblioteka otrzymała wiele wyróżnień, m. in. nagrodę im. Kierbedziów, w kategorii „Praca z młodym czytelnikiem”, przyznawaną przez kolegium Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy na Koszykowej.

Zmiany nowej dyrekcji

Od czasu pojawienia się w Bibliotece nowej dyrekcji we wszystkich placówkach nastąpiło sporo zmian. Jedną z nich jest ogłoszenie amnestii dla czytelników w okresie 6-21 grudnia. W tych dniach można zwracać przetrzymane książki bez płacenia naliczonych zobowiązań.

Od listopada tego roku we wszystkich Placówkach Biblioteki dostępna jest już prasa dla wszystkich czytelników. Na miejscu można przeglądać najbardziej poczytne dzienniki i tygodniki, prasę dla dzieci, a także pisma rozwijające zainteresowania i hobby.

Nieco odmieniony został też wygląd Czytelni Naukowej nr XIX, gdzie pomalowane zostały ściany i nastąpiło przemeblowanie, o wiele bardziej funkcjonalne zarówno dla pracowników jak i czytelników biblioteki.

Wzrosła też ilość zajęć prowadzonych do tej pory kursów komputerowych dla seniorów.

Odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Jednym z nich była wystawa prac plastycznych Joanny Janus, na której odczytała ona również fragmenty swojej twórczości poetyckiej, adresowanej do najmłodszych. Pani Joanna prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci w Bibliotece Skorosze. Kolejny cykl rusza 6 lutego, ale zapisy już się zaczęły. Zajęcia przewidziane są dla dzieci w wieku 10-14 lat i będą się odbywać w każdy wtorek.

Na uwagę zasługuje również fakt otwarcia w soboty wszystkich placówek Biblioteki Publicznej w Ursusie, łącznie z Biblioteką Niedźwiadek oraz Czytelnią Naukową nr XIX, gdzie ostatnio wykonywane były ozdoby świąteczne w ramach inicjatywy lokalnej, której działania są współfinansowane ze środków m. st. Warszawy. Do tej pory otwarte w soboty były tylko trzy placówki.

Zrealizowany został również projekt z budżetu Partycypacyjnego „Miejskie Regały Książkowe”, polegający na dzieleniu się książką, w Acherówce, przy ul. Walerego Sławka 2, oraz na pływalni SKALAR OSiR, ul. Gen. K. Sosnkowskiego 3. Te ledwie kilka przykładów wybranych spośród wielu przedsięwzięć wyraźnie pokazują, że Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus rozwija się w szybkim tempie.

Lucyna Dąbrowska

Fot. Kamil Dąbrowski

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.