wtorek, Kwiecień 23, 2019
Flesch Mazowsza

Społeczne tematy na dużym ekranie

Marcin Giziński Grudzień 19, 2017 Kultura, Różności

Jesteśmy niezależną grupą filmową, która zrodziła się z potrzeby zabrania głosu. Tym razem w sprawie kotów, które są mieszkańcami naszych miast i wsi, a które same głosu nie zabiorą.

Wszystkie produkcje Filmowni są społecznie zaangażowane, niosą jakiś przekaz krytyczny wobec rzeczywistości, która nas otacza, wywołują refleksję nad naszym środowiskiem, społeczeństwem i nad nami samymi.

Pierwszy dokument, Człowiek z Żelaznej, opowiada o chłopaku z małej wioski, który zamieszkuje na skłocie w centrum Warszawy. Żyje bez prądu, wody, bez wygód i to bynajmniej nie z powodu braku pieniędzy, tylko z własnego wyboru. Film został wyróżniony w konkursie reportażu w Staromiejskim Domu Kultury. Jako uzasadnienie swojej decyzji jury podało m. in. nawiązanie bliskiego kontaktu z bohaterem.

Kolejny dokument, Portret, to historia twórców próbujących przebić się przez urynkowiony świat sztuki. Film zestawia ich wrażliwość i oczekiwania z rzeczywistością, w której żyją. Dokument ten  został wyróżniony na festiwalu w Ostrołęce.

Prawie równocześnie Filmownia zrealizowała dwa filmy fabularne: Kierowniczkę, stanowiącą pastisz na dzień kobiet oraz Charliego, historię zakompleksionej dziewczyny urządzającej przyjęcie, z kotem w tle. Obie produkcje miały premierę w warszawskim kinie Lab, podczas Ekranu Otwartego.

Wszystkie filmy zostały zamieszczone na internetowym portalu youtube.com, by umożliwić odbiór większej ilości osób.

Wolno żyjące zwierzęta

Po dłuższej przerwie grupa znowu się zebrała, tym razem, by zrobić film dokumentalny o bezdomnych kotach. Jego głównym założeniem jest uświadomienie ludziom jak ważna jest kastracja zwierząt, ale film pokaże też różne aspekty pomagania wolno żyjącym kotom.

Filmownia wszystkie swoje produkcje realizuje bez budżetu. Tym razem jednak grupa postanowiła zorganizować zbiórkę na sprzęt do nagrywania i obróbki dźwięku.

Wielu artystów i instytucji udzieliło patronatu projektowi Filmowni. Wśród nich są m. in. Ośrodek Kultury „Arsus”, graficzka Marta Zabłocka/życie-na-kreskę, konsultant behawioralny Mieszko Eichelberger, kawiarnia Miau Cafe w Warszawie i magazyn Kocie sprawy.

Filmownia wciąż poszukuje do współpracy instytucji zajmujących się pomocą wolno żyjącym kotom.

Człowiek musi im pomóc

– Nie wszystkie zwierzęta da się oswoić, ale koty same, bez pomocy człowieka, nie poradzą sobie w warunkach miejskich. W Polsce nie ma klimatu sprzyjającego kotom wolno żyjącym. Jest po prostu za zimno, wokół coraz więcej zamkniętych osiedli, z zamkniętymi kontenerami na śmieci i piwnicami. W Internecie pojawia się coraz więcej apeli z prośbą o pomoc. Tego jest po prostu za dużo – twierdzą twórcy filmu.

Zdjęcia ruszają jeszcze w tym roku i planowane są do wakacji przyszłego roku.

Dokument będzie dystrybuowany we wszystkich możliwych instytucjach kulturalnych, w szczególności w ośrodkach kultury, kinach studyjnych i bibliotekach. Założeniem filmowców jest by, trafił on do szerokiego spektrum społeczeństwa, wywołując debaty, a co za tym idzie działania prewencyjne wobec bezdomności kotów.

Dyskusje podczas pokazów

Przy okazji otwartych pokazów, będą organizowane dyskusje z udziałem zaproszonych gości, wolontariuszy i aktywistów na rzecz kotów. Jedna z nich planowana jest już nawet w Ursusie, po zakończeniu realizacji filmu. Twórcy dokumentu chcieliby jednak zorganizować pokaz swojego filmu, połączony z dyskusją, w każdej dzielnicy Warszawy oraz na jej peryferiach. Problem dotyczy bowiem kotów wolno bytujących w całej Polsce.

– Pojawimy się wszędzie tam, gdzie nas zaproszą, bo temat jest ważny – obiecują członkowie ekipy Filmownia.

Tymczasem można wesprzeć ich działanie wpłacając lub chociaż udostępniając zbiórkę na film:

https://pomagam.pl/filmokotach

Lucyna Dąbrowska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.