środa, Grudzień 12, 2018
Flesch Mazowsza

„Zawieszona kawa”? Co to takiego?

Marcin Giziński Grudzień 19, 2017 Kultura, Różności, Wiadomości

„Poproszę kawę, a jedną zawieszam” – takie zamówienie może stać się coraz bardziej popularne w polskich restauracjach i kawiarniach.

Tradycja zawieszonej (suspended) kawy powstała w Neapolu i rozprzestrzeniła się po całym świecie. W niektórych miejscach, oprócz zawieszonej kawy, można zamówić kanapki, a nawet pełen posiłek. Akcja ma swoje korzenie na Ukrainie. Do Polski zwyczaj ten przyprowadził z Kijowa Aleksander Każunin.

Na czym polega akcja „Zawieszona kawa”?

Akcja ZAWIESZONA KAWA polega na tym, że zamawiając kawę w kawiarni możesz zapłacić za jeden lub kilka dodatkowych napojów. Takie dodatkowe kawy opłacone przez ciebie mogą zamówić osoby najbardziej potrzebujące lub normalni ludzie, którzy w tej chwili nie mają przy sobie dość pieniędzy, żeby taką kawę kupić.

Dawcą i odbiorcą „zawieszonej kawy” może być każda osoba. Wystarczy, że podczas zamówienia powiesz: Dwie kawy na miejscu i jedną zawieszoną, a sprzedawca będzie mógł wydać zawieszoną kawę komukolwiek, kto o taki napój poprosi.

Prawdziwa historia…

– Wszedłem do małej kawiarni z kolegą, każdy z nas zamówił dla siebie kawę. Gdy siadaliśmy przy stoliku, dwóch ludzi podeszło do bufetu i powiedziało: „Pięć kaw, dziękuję, trzy dla nas, a dwie zawieszone”.

Płacą, biorą swoje trzy filiżanki i wychodzą. Pytam kolegi: „Co to są zawieszone kawy”? On odpowiada: „Poczekaj, zobaczysz”. Do lokalu wchodzi mężczyzna w zniszczonym ubraniu wyglądający jak żebrak, podchodzi do kelnerki i pyta uprzejmie: „Czy masz może zawieszoną kawę?”. To proste – ludzie płacą z góry za kawę przeznaczoną dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na kupienie gorącego napoju – opowiada jeden z uczestników akcji.

Wybrane kawiarnie

Lokale, w których będzie można zwiesić bądź odwiesić kawę będą sygnowane naklejkami z logo akcji. Kawiarnie, które już przyłączyły się do akcji to Bema Cafe we Wrocławiu, Wegemania w Kielcach, Pastificio w Gdańsku czy Pizzeria Arczi w Częstochowie, gdzie można zawiesić pizzę.

Organizatorzy chcą uruchomić akcję w dużych miastach: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi, gdzie odsetek ludzi bezdomnych jest większy.

Wkrótce powstanie strona internetowa akcji, a na razie wszelkie informacje znajdują się na fanpage’u „Zawieszona kawa”.

AD

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.