wtorek, Marzec 19, 2019
Flesch Mazowsza

Sprzeciw wobec płacenia za parkowanie

Marcin Giziński Grudzień 19, 2017 Różności, Wiadomości

Zarząd Powiatu Pruszkowskiego przeprowadził konsultacje społeczne na temat wprowadzenia w Pruszkowie strefy płatnego parkowania. Wynik jest jednoznaczny – mieszkańcy nie chcą płacić za możliwość zostawienia samochodu w centralnych punktach miasta.

Idea uruchomienia strefy płatnego parkowania niestrzeżonego w Pruszkowie zrodziła się już kilka lat temu. Głównym zadaniem płatnej strefy byłoby zwiększenie rotacji na miejscach postojowych i tym samym ułatwienie dostępu do sklepów, punktów usługowych, urzędów oraz przychodni.
Przypomnijmy, że strefa składać miałaby się z trzech różnych podstref: A, B i C. W podstrefach A i C parkowanie byłoby płatne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–18.00, a w strefie B – we wtorki i piątki w godz. 6.00–13.00. Poza tymi godzinami oraz w dni ustawowo wolne od pracy parkowanie miałoby być bezpłatne.
Podstrefa A objąć miałaby ulice w centrum miasta: Kraszewskiego, Kościuszki, Sienkiewicza, Chopina, Lipową (od Al. Armii Krajowej do ul. Kopernika), Potulickiego, Niecałą, Drzymały, Radnych, Niepodległości, Kościelną, Sprawiedliwości, Berenta, Hubala, Kopernika, Prusa (od ul. Powstańców do ul. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej), Ołówkową (od ul. Sienkiewicza do ul. Mokrej) i Ewy. Podstrefa B objąć miałaby ulice: Komorowską (od ul. Gordziałkowskiego do ul. Ceramicznej), Ceramiczną (od ul. Komorowskiej do ul. Prusa) i Targową, zaś strefa C – parking wzdłuż torów Warszawskiej Kolei Dojazdowej (od ul. Ewy do garaży).
Mimo dalekosiężnych planów, do tej pory projekt nie wszedł w życie. Okazuje się, że prace nad strefą wstrzymują uzgodnienia pomiędzy władzami Miasta a Powiatem Pruszkowskim, w którego zarządzie jest większość ważnych dróg znajdujących się w centrum miasta.
We wrześniu Zarząd Powiatu Pruszkowskiego zorganizował konsultacje społeczne na temat wprowadzenia strefy płatnego parkowania. Swoją opinię mieszkańcy mogli wyrazić na wiele sposobów: przez Internet, w siedzibie Starostwa, na ulicach Pruszkowa, czy poprzez lokalne portale i prasę. Łącznie w badaniu wzięło udział 1390 osób, z czego 1303 wypełniło ankietę elektronicznie, a 87 – w wersji papierowej. Stanowi to odpowiednio 2,3% mieszkańców miasta Pruszkowa (ok. 60 tys.) i 0,8% mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego (ok. 155 tys.).
Jak wynika z podsumowania ankiet, aż 60% badanych nie jest przychylna utworzeniu strefy płatnego parkowania. Blisko 66% respondentów wskazało, że strefa nie rozwiąże problemu braku wolnych miejsc na terenie Pruszkowa, ale jednocześnie 75% ankietowanych dostrzega duży problem z parkowaniem w centrum Miasta.
– Wynik ankiety był z góry znany, bo to jest pytanie z rzędu chcesz płacić czy nie chcesz płacić. Większość ludzi odpowie, że nie chce płacić – mówi Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. – Mimo, że byłem zwolennikiem wprowadzenia płatnej strefy parkowania, to dzisiaj Prezydentowi nie będę proponował wprowadzenia strefy – dodaje.

Tekst i foto: Kinga Rochalska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.