środa, Grudzień 11, 2019
Flesch Mazowsza

Sprzedaj swoje książki

W pierwszą niedzielę listopada w godz. 10.00 – 13.00 w grodziskiej Poczekalni PKP odbył się pierwszy Targ Moli Książkowych i Płytowych. Impreza zaplanowana jest jako cykliczna, organizowana będzie raz w miesiącu.

Targ zorientowany jest na prywatnych wystawców, którzy chcieliby wyprzedać zasoby swojej biblioteczki – głównie książki, również płyty, zwłaszcza winylowe, filmy i czasopisma. Ponieważ powierzchnia jest ograniczona, a ważne jest zapewnienie komfortu kupującym i sprzedającym, decyduje kolejność zgłoszeń. Wystawianie jest bezpłatne.

Pierwsza edycja Targu okazała się bardzo udana. Zgłosiło się kilkunastu wystawców, być może uda się jeszcze zwiększyć powierzchnię wystawienniczą przez inne ustawienie stoisk. Przestrzeń Kulturze Przyjazna zapewniła wygodne kanapy i siedziska dla sprzedających, miłe towarzystwo, kawę na miejscu dla chętnych i przytulne otoczenie.

Książka za grosz

Przede wszystkim ceny – były bardzo niskie, większa część pozycji wystawiona została w cenach od 5 do15 zł. Rekordzistą był bestseller „Pięćdziesiąt twarzy Greya” do nabycia za złotówkę. Książki były najczęściej w stanie bardzo dobrym lub wręcz idealnym. Część z nich to tzw. nietrafione prezenty, zdublowane lub rozmijające się z zainteresowaniami obdarowanych – nigdy nie były używane i doskonale nadają się na prezenty świąteczne.

Oferta była bardzo bogata i ciekawa. Sprzedający wystawili dużo pozycji z kanonu literatury pięknej, polskiej i światowej – dość wymienić Prusa, Miłosza, Herlinga – Grudzińskiego, Szekspira, Hemingwaya czy Conrada („Lord Jim” w oryginale). Można było kupić pozycje tak modnych dziś autorów jak Pilch czy Twardoch. Były współczesne, bardzo dobre kryminały i dawne powieści grozy, jak słynny „Pies Baskerville’ów”. Były książki kucharskie, a wśród nich też nietypowe, jak „Książka poniekąd kucharska” Joanny Chmielewskiej czy „Kuchnia znad Rozlewiska” Małgorzaty Kalicińskiej.

Bestsellery PRL – u

Dla wielbicieli klimatów PRL – u znalazła się „Kuchnia pod chmurką” wydana w 1981 r. przez Zakład Wydawniczo – Propagandowy PTTK lub pozycja „333 popkulturowe rzeczy PRL”. Były współczesne romanse Nory Roberts i klasyczna już powieść „Kochanek Lady Chatterley”. Były poradniki, książki z zakresu psychologii, podręczniki feng shui i fotografii cyfrowej, kieszonkowe słowniki oraz książki dla hobbystów, jak „Żeglarz i sternik jachtowy”. Warto wspomnieć o pozycjach trudno osiągalnych, jak „Korespondencja Fryderyka Chopina z rodziną” lub „Modlitewnik Jasnogórski” w świetnym stanie. Przyciągały wzrok numery miesięcznika wnętrzarskiego „Weranda”, ze wspaniałymi fotografiami, które nic nie straciły na aktualności.

Czym skorupka za młodu…

Licznie reprezentowane były książki dziecięce, zarówno klasyczne, jak „Pamiętniki Tatusia Maminka”, oraz nowoczesne, jak „Encyklopedia Ilustrowana dla Dzieci” czy „Felix, Net i Nika”. Dla tego typu pozycji z pewnością warto udać się na Targ w Poczekalni PKP – ceny w księgarniach są wysokie, a posiadanie własnej biblioteczki wyrabia w dziecku nawyk czytania, który korzystnie wpłynie choćby na znajomość ortografii, nie mówiąc o rozwoju intelektualnym i szkolnych ocenach.

Winyle w dobrej formie

Osobną grupę, o której trzeba koniecznie wspomnieć, stanowiły stare płyty winylowe – gratka dla kolekcjonerów. Biorąc za dobrą monetę zapewnienia sprzedawców, były one często w doskonałym stanie technicznym. Kolekcja płyt winylowych z nagraniami Krzysztofa Krawczyka sprzedała się niemal od razu, przechodząc w ręce nabywców – nastolatków. Były płyty winylowe z lat 70 – tych: zespołu „2+1”, Urszuli Sipińskiej czy Anny German, a nawet płyta z muzyką country. Jednym słowem: dla każdego coś dobrego, a kupujący często kupowali od razu po kilka pozycji, płyt lub książek.

***

Następne targi w pierwszą niedzielę grudnia tj. 3.12. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Tekst i foto:

Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.