sobota, 26 września, 2020
Flesch Mazowsza

Ruszyły przygotowania do budowy lotniska

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą koncepcji przygotowania i budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. Pierwszych pasażerów, zgodnie z rządowymi zapowiedziami, port lotniczy „Solidarność” obsłuży już za 10 lat.

Lotnisko w Baranowie

Według wyliczeń i prognoz ekspertów z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w 2030 roku rynek lotniczy w Polsce będzie blisko dwukrotnie większy niż obecnie. Rodzi to problem przepustowości głównych lotnisk w kraju, w tym między innymi warszawskiego Okęcia, które według wskaźników do 2035 roku ma obsługiwać ponad 22 miliony pasażerów rocznie. Jak podkreślają eksperci z LOTu, przekroczenie tej granicy będzie oznaczać dla Lotniska Chopina konieczność zmniejszenia operacji, ponieważ zabraknie na nim miejsca do obsługi pasażerów. Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to inwestycja, która ma być odpowiedzią na rosnący rynek przewoźników samolotowych. Lotnisko ma powstać w miejscowości Stanisławów, w gminie Baranów, pomiędzy drogą krajową nr 50 a drogą wojewódzką nr 579. Centralny Port Komunikacyjny zajmie łącznie obszar o powierzchni 11,4 tys. hektarów, z czego lotnisko z niezbędną infrastrukturą ma zajmować około 3 tys. hektarów. Lotnisko będzie nosić nazwę port lotniczy „Solidarność”.

Prace nabierają tempa

Przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego nabierają tempa. We wtorek, 7 listopada br., Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie. Ponadto, Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw CPK poinformował, że w najbliższych tygodniach ma zostać przygotowana specustawa, która ułatwi realizację inwestycji. Do życia ma zostać powołana również spółka Skarbu Państwa, która będzie realizować zadania związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

– Centralny Port Komunikacyjny ma funkcjonować jako węzeł transportowy oparty na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. Ma to być rentowny, innowacyjny węzeł transportowy, który wprowadzi nas do pierwszej dziesiątki najlepszych portów lotniczych świata (…). Przewidziano także stworzenie prawnych i infrastrukturalnych warunków do ulokowania w otoczeniu portu „Solidarność” nowego miasta, w skład którego mogłyby wchodzić np. parki biznesu, centrum targowo-wystawiennicze i kongresowe obsługujące region Europy Środkowej, a także inne centra konferencyjne oraz obiekty biurowo-administracyjne. Oznacza to, że od początku w sposób przemyślany będzie można stworzyć nowe miasto – czytamy w komunikacie rządowym.

Według założeń, port lotniczy ,Solidarność” obsłuży pierwszych pasażerów już w 2027 roku. Do tego czasu będą trwać wszelkie działania projektowe, legislacyjne i budowlane. Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma pochłonąć około 31 – 35 mld zł.

Kinga Rochalska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.