poniedziałek, Grudzień 10, 2018
Flesch Mazowsza

Pieśni Mocy w Poczekalni PKP

Marcin Giziński Listopad 14, 2017 Edukacja, Kultura

W grodziskiej Poczekalni PKP zespół „Stara Śpiewka” mocą swoich pieśni dosłownie zaczarował zgromadzonych słuchaczy.

Chór składający się z 13 dziewczyn i kobiet miał rzeczywiście niemal magiczną moc oddziaływania. Poniekąd było to również zasługą dramaturgii występu. Śpiewaczki śpiewały w półokręgu, przyodziane w czarne długie stroje, korale i wspaniałe kwiatowe wieńce w rozpuszczonych włosach.

Biały śpiew, jaki zaprezentował zespół, wytworzył się w tradycji muzyki ludowej, można go spotkać w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Emisja głosu tą techniką to pełna, nieograniczona ekspresja, wywołuje wrażenie siły, potężnie oddziałuje zarówno na śpiewających, jak i na słuchaczy, tym bardziej, że w chórze jest zwielokrotniona i rozpisana na głosy.

Występowi chóru momentami towarzyszyły też instrumenty: wiolonczela i akordeon, jednak w większości koncert odbywał się a capella, opierając się na sile głosów śpiewaczek. Zespół wykonywał tradycyjne pieśni ludowe, nie tylko polskie, związane z wiejskim folklorem, obyczajowością, z obrzędowością. Fascynujący muzycznie i wizualnie był fragment obrzędu oczepinowego z Ukrainy, który stanowił mini – spektakl, pokazujący cały urok ludowych zwyczajów, o których niejednokrotnie słyszeliśmy, ale których nie dane nam było dotąd ujrzeć.

Ponieważ koncert zatytułowany był „Pieśni mocy” uczestnicy poproszeni zostali, aby potraktować teksty pół żartem – pół serio jako zaklęcia, mogące w magiczny sposób wpływać na rzeczywistość. I tak poznaliśmy zaklęcie „na zatrucie wina na niby to romantycznej kolacji”, „na uzdrowienie relacji miłosnych”, „na uniknięcie staropanieństwa” i „na szczęśliwe przejście w zaświaty”. Oraz wiele innych atrakcyjnych tekstowo i muzycznie zaklęć.

Tekst i foto: Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.