niedziela, Luty 17, 2019
Flesch Mazowsza

Mieszkanie Plus wkracza w kolejny etap

Marcin Giziński Listopad 14, 2017 Wiadomości

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Pruszkowie powstanie aż 400 mieszkań „na wynajem”. Jednak to nie wszystko. Być może już niedługo oferta rządowych mieszkań na wynajem w regionie poszerzy się o kolejne inwestycje.

W Pruszkowie powstanie pierwszy w województwie mazowieckim projekt mieszkalny w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Grupa Polnord S.A. (która zbudowała m.in. Miasteczko Wilanów) poinformowała, że rozpoczęła pierwsze prace budowlane. Ponad 400 mieszkań powstanie  przy ul. Waryńskiego 5/7. Będzie to jednocześnie pierwsze od co najmniej 20 lat tak duże osiedle zbudowane w Polsce w całości w technologii prefabrykowanej, czyli z tzw. wielkiej płyty. Inwestycja ma zostać oddana do użytku do 2019 roku.

Deficyt informacji

Nie ma jeszcze informacji dotyczących możliwości składania wniosków o przyznanie mieszkania w ramach rządowego programu.

– Obecnie nie znamy zasad na jakich lokale będą rozdzielane i nie wiemy jaka będzie dokładna wysokość czynszu – mówi Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie Plus, nie uwzględniając kosztów eksploatacji i mediów, cena najmu wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W możliwości najmu z docelowym wykupieniem mieszkania te kwoty będą nieco wyższe, bo ok. 12-24 zł za metr kwadratowy. Po około 30 latach regularnego płacenia czynszu będziemy mogli zostać właścicielami lokalu. Do udziału w programie Mieszkanie Plus preferowane mają być rodziny wielodzietne o niskich dochodach, jednak także inne osoby będą mogły ubiegać się o najem.

Umowa Poczty i PKP S.A.

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to jedyne osiedle w regionie wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus. We wtorek, 7 listopada, listy o współpracy w ramach programu Mieszkanie Plus podpisały Poczta Polska S.A. i PKP S.A. oraz Krajowy Zasób Nieruchomości i Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Dzięki podjęciu współpracy, Krajowy Zasób Nieruchomości będzie miał dostęp do bazy nieruchomości na cele mieszkaniowe, którą zaoferują właściciele gruntów – Poczta Polska i Polskie Koleje Państwowe.

– Poczta Polska od wielu miesięcy uczestniczy czynnie w programie Mieszkanie Plus. Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem naszego zaangażowania w to ważne rządowe przedsięwzięcie. Dzięki niemu Krajowy Zasób Nieruchomości zyska pełną informację o położonych w całej Polsce nieruchomościach Poczty, które nie są już użytkowane, a mogą być wykorzystane pod budowę mieszkań, bądź adaptację budynków na cele mieszkaniowe – powiedział Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej S.A.

– PKP S.A. odeszła od krótkowzrocznej polityki, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, polegającej na wyprzedaży kolejowego majątku. Chcemy zagospodarowywać nasze grunty w sposób mądry, pozwalający na osiąganie długoterminowych korzyści, a przede wszystkim wychodzący naprzeciw ważnym potrzebom społecznym – dodał prezes zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński.

Kinga Rochalska

Fot. Justyna Siwek

Rzecznik Prasowy Poczty Polskiej S.A.

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.