wtorek, Lipiec 16, 2019
Flesch Mazowsza

Mieszkańcy mają głos!

Marcin Giziński Październik 30, 2017 Różności, Wiadomości

Do piątku, 27 października br., mieszkańcy powiatu pruszkowskiego mieli szansę wyrazić opinie w sprawie wprowadzenia strefy płatnego parkowania w Pruszkowie. To pierwszy etap konsultacji społecznych, których celem jest rozwiązanie problemu braku miejsc postojowych w centrum Pruszkowa.

Idea uruchomienia strefy płatnego parkowania niestrzeżonego w Pruszkowie zrodziła się już kilka lat temu. Głównym zadaniem płatnej strefy byłoby zwiększenie rotacji na miejscach postojowych i tym samym ułatwienie dostępu do sklepów, punktów usługowych, urzędów oraz przychodni.

Strefa płatnego parkowania

Strefa składać miałaby się z trzech różnych podstref: A, B i C. W podstrefach A i C parkowanie byłoby płatne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–18.00, a w strefie B – we wtorki i piątki w godz. 6.00–13.00. Poza tymi godzinami oraz w dni ustawowo wolne od pracy parkowanie miałoby być bezpłatne.

Podstrefa A objąć miałaby ulice w centrum miasta: Kraszewskiego, Kościuszki, Sienkiewicza, Chopina, Lipową (od Al. Armii Krajowej do ul. Kopernika), Potulickiego, Niecałą, Drzymały, Radnych, Niepodległości, Kościelną, Sprawiedliwości, Berenta, Hubala, Kopernika, Prusa (od ul. Powstańców do ul. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej), Ołówkową (od ul. Sienkiewicza do ul. Mokrej) i Ewy. Podstrefa B objąć miałaby ulice: Komorowską (od ul. Gordziałkowskiego do ul. Ceramicznej), Ceramiczną (od ul. Komorowskiej do ul. Prusa) i Targową, zaś strefa C – parking wzdłuż torów Warszawskiej Kolei Dojazdowej (od ul. Ewy do garaży).

Mimo dalekosiężnych planów, do tej pory projekt nie wszedł w życie. Okazuje się, że prace nad strefą wstrzymują uzgodnienia pomiędzy władzami miasta a starostwem powiatowym, w którego zarządzie jest większość ważnych dróg znajdujących się w centrum Pruszkowa m.in. Al. Niepodległości, ul. Bolesława Prusa, ul. Sienkiewicza.

Opinie do 27 października

W odpowiedzi na powracający temat strefy płatnego parkowania, jako jednego z pomysłów na rozwiązanie braku miejsc postojowych w centrum Pruszkowa, władze powiatu pruszkowskiego postanowiły zapytać o zdanie mieszkańców. W tym celu przygotowano ankiety dotyczące strefy płatnego parkowania, które będą zbierane do 27 października br. Ankiety można wypełnić na kilka sposobów:

Poprzez link dostępny na stronie Powiatu Pruszkowskiego widoczny na stronie głównej;

Poprzez bezpośredni link do ankiety: www.bit.ly/AnkietaPowiatPruszkow;

Bezpośrednio w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie (ul. Drzymały 30), gdzie na obu salach obsługi mieszkańców dostępne są wydrukowane formularze i urny, do których można wrzucić wypełnioną ankietę;

Na ulicach Pruszkowa, gdzie pojawią się ankieterzy Fundacji UPstarter.

Pierwszy krok konsultacji

Jak zapewniają organizatorzy, zbieranie opinii w ankietach to tylko pierwszy krok w konsultacjach społecznych. Kolejnym elementem będzie ich weryfikacja, a następnie warsztaty zorganizowane w siedzibie starostwa. W ich trakcie przedstawione zostaną wyniki, a zaproszeni eksperci, przedstawiciele urzędów i organizacji pozarządowych będą wspólnie omawiać ankiety i szukać jak najlepszych rozwiązań dla miasta.

Następnym krokiem będzie zorganizowanie otwartego spotkania z mieszkańcami, podczas którego zostaną zaprezentowane zarówno wyniki ankiet, jak i efekty przeprowadzonych warsztatów. Jakie opinie w sprawie strefy płatnego parkowania mają mieszkańcy? Na tę odpowiedź będziemy musieli poczekać do czasu zakończenia zbierania ankiet.

– Nie chcemy w najmniejszym stopniu wpływać na opinie mieszkańców dotyczącą stref płatnego parkowania. Na informacje o ilości osób jakie wzięły udział w konsultacjach, a tym bardziej w kwestii wniosków z tego płynących musimy wstrzymać się do czasu zakończenia ankiet – mówi Krzysztof Bukowski, Zastępca Naczelnika z Biura Rady i Zarządu Powiatu Pruszkowskiego.

Tekst i foto: Kinga Rochalska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.