wtorek, Czerwiec 25, 2019
Flesch Mazowsza

BRWINÓW. Czy będzie przejście dla pieszych w pobliżu ogródków działkowych

Marcin Giziński Październik 20, 2016 Bez Kategorii

Do naszej redakcji zwrócono się z apelem o pomoc w walce o utworzenie przejścia dla pieszych w pobliżu ogródków działkowych w Brwinowie. Jak podkreślił nasz czytelnik, już od kilku lat działkowicze Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Jana Szyllera w Brwinowie, wraz z Zarządem działek, walczą o utworzenie przejścia dla pieszych na ulicy Powstańców Warszawy w rejonie skrzyżowania z ul. Żółwią w Brwinowie, której zarządcą jest Starostwo Powiatowe w Pruszkowie.

Po wielu pismach ze strony Zarządu, jak i działkowców do Starostwa Powiatowego, ówczesny Starosta Elżbieta Smolińska, zadeklarowała, że projekt przejścia dla pieszych został utworzony i zaakceptowany. Spełniono także w nim wszystkie postulaty działkowców, czyli biało-czerwone pasy, oznakowanie poziome i pionowe znakiem A-16 (ostrzegawczym) oraz znakiem D-6 (informacyjnym)

Dodano także zabezpieczenie przejścia żółtym pulsacyjnym światłem, oraz poprzecznymi pasami zwalniającymi w odpowiedniej odległości od pasów. Prace związane z jego wykonaniem miały rozpocząć się lada dzień, jednak do tej pory przejście nie powstało. Czy władze nadal są zainteresowane pomocą działkowcom?

Gmina po stronie działkowców

Sprawą szczególnie zainteresowany jest Burmistrz Brwinowa, Arkadiusz Kosiński. Gmina Brwinów na początku 2015 r. zainicjowała zaprojektowanie ciągu pieszo-rowerowego, dodatkowo uwzględniając w projekcie miejsca parkingowe w rejonie ogródków działkowych. Dodano przejście dla pieszych przez jezdnię ul. Powstańców Warszawy, w tym w pobliżu ogródków działkowych w rejonie skrzyżowania z ul. Żółwią.

Co więcej, w 2015 roku Burmistrz Brwinowa zaproponował powiatowi skorzystanie z możliwości pozyskania dofinansowania rządowego w wysokości 50% na przebudowę drogi. Jednakże, decyzją Zarządu Powiatu Pruszkowskiego z października 2015 r. zdecydowano o wystąpieniu o dofinansowanie wyłącznie na przebudowę krótszego odcinka drogi powiatowej nr 3111W (ul. Powstańców Warszawy) – od rzeki Zimna Woda do Moszny. Tym samym nie uwzględniono planów budowy przejścia dla pieszych na ulicy Powstańców Warszawy w pobliżu Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Brwinowie.

Wszystko w rękach powiatu

Jak podkreśla Arkadiusz Kosiński, Burmistrz Brwinowa, „Gmina naprawdę zrobiła wszystko, żeby przekonać Zarząd Powiatu Pruszkowskiego do budowy ciągu pieszo-rowerowego w rejonie ogródków działkowych przy ul. Powstańców Warszawy w Brwinowie. Powiat jest w posiadaniu kompletnej dokumentacji projektowej i teraz to od niego – jako zarządcy drogi powiatowej nr 3111W ul. Powstańców Warszawy – zależy termin zlecenia i wykonania prac budowlanych. Póki co, działkowcy mogą dochodzić do ogródków działkowych chodnikiem od strony centrum Brwinowa do skrzyżowania z ul. Wiśniową i dalej poboczem (do wejścia od strony ul. Powstańców Warszawy) lub słabo uczęszczanymi drogami ul. Wiśniową i ul. Bratnią do wejść od innych stron”.

O komentarz poprosiliśmy także Starostwo Powiatowe w Pruszkowie. Powiat jednak nie przedstawił konkretnych odpowiedzi. Jak informuje Agnieszka Kuruliszwili, Rzecznik Prasowy Powiatu Pruszkowskiego: „w związku z zatwierdzonymi organizacjami ruchu dla dróg powiatowych sukcesywnie są one wprowadzane w życie w miarę posiadanych środków finansowych. Między innymi w dniu 7 września 2016 r. została wprowadzona organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Powstańców Warszawy z ul. Wiśniową w Brwinowie”.

Miejmy nadzieję, że nasza interwencja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa działkowców z Brwinowa.

Kinga Rochalska

Foto: Internet (satelita Google)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.