wtorek, Wrzesień 25, 2018
Flesch Mazowsza

Wydłużenie honorowania biletów ZTM w WKD?

Marcin Giziński Październik 3, 2017 Wiadomości

Trwający remont podmiejskiej linii kolejowej między Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą Włochy utrudnia pasażerom codzienny dojazd do stolicy. Sygnalizowanym od wielu miesięcy ułatwieniem mogłoby być poszerzenie oferty wzajemnego honorowania biletów 2. strefy ZTM w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej do stacji Pruszków.

Podczas mającego potrwać ponad rok remontu 22-kilometrowego odcinka podmiejskiej linii kolejowej ze stacji Warszawa – Włochy do stacji Grodzisk Mazowiecki, Koleje Mazowieckie zapewniły pasażerom komunikację zastępczą. Wsparcie podczas trwającego remontu zaoferował także Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM). Przewoźnik zmodyfikował trasy i częstotliwość kursów na kilku istniejących liniach autobusowych.

Wsparcie ze strony ZTM

W szczycie autobusy linii 717 z Piastowa jeżdżą co 7,5 minuty i nie zatrzymują się na części przystanków w Warszawie. Natomiast linia 716, łącząca Piastów z Cmentarzem Wolskim obsługiwana jest większymi, przegubowymi autobusami. Z osiedla Ursus – Niedźwiadek w stronę centrum Warszawy dwukrotnie częściej odjeżdżają autobusy linii 517, których trasa została dodatkowo skrócona do Placu Trzech Krzyży.

Więcej autobusów jeździ także na liniach 127 i 178. Wszystkie rodzaje biletów ZTM (w tym jednorazowe) honorowane są w pociągach Kolei Mazowieckich (oprócz pociągu „Słoneczny” i innych pociągów komercyjnych) na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia, na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Służewiec. Także na odcinku Warszawa Wschodnia – Ożarów Mazowiecki (obowiązuje standardowy zakres honorowania biletów ZTM), oraz w autobusach ZB i ZG, z uwzględnieniem stref biletowych.

Bilety Kolei Mazowieckich są honorowane w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej na odcinku między Warszawą Wschodnią, a stacjami Warszawa Służewiec i Warszawa Lotnisko Chopina. Są też ważne w szeregu linii autobusowych.

WKD gotowa to negocjacji

Jak sygnalizują pasażerowie, podczas trwającego remontu podmiejskiej linii kolejowej, konieczne jest także wsparcie Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD). Dużym ułatwieniem dla mieszkańców podwarszawskich gmin byłoby poszerzenie oferty wzajemnego honorowania biletów 2. strefy ZTM w pociągach WKD do stacji Pruszków.

Obecnie na podstawie biletów ZTM i Warszawskiej Karty Miejskiej pasażerowie mają możliwość dojazdu jedynie do przystanku w Opaczy.

Czy WKD jest gotowana na takie zmiany? O komentarz poprosiliśmy przedstawiciela przewoźnika.

– W ramach dotychczas przeprowadzonych rozmów z Zarządem Transportu Miejskiego spółka WKD przedstawiła kilka rozwiązań wariantowych dotyczących rozszerzenia honorowania biletów, w tym do przystanku osobowego „Pruszków WKD”, jednak nie zyskały one akceptacji – mówi Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD. – Spółka WKD jest jednak otwarta na współpracę i gotowa do dalszych negocjacji – dodaje.

Wszystko wskazuje więc na to, że na ewentualne wydłużenie honorowania biletów ZTM w WKD musimy jeszcze poczekać.

Kinga Rochalska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.