wtorek, Sierpień 21, 2018
Flesch Mazowsza

Od folwarku do fabryki

Marcin Giziński Październik 2, 2017 Edukacja, Kultura

„Życie publiczne i społeczne Pruszkowa do roku 1921” wyjaśnia niezwykłą aktywność społeczną pruszkowian od zarania dziejów do przetworzenia się w prężny ośrodek miejski.

Książnica Pruszkowska ma przyjemność zaprosić do lektury swojej najnowszej publikacji, mającej na celu wyjaśnić tajemniczy fenomen naszego Miasta – niezwykłą aktywność społeczną pruszkowian od zarania dziejów do przetworzenia się w prężny ośrodek miejski.

Praca doktora Mirosława Wawrzyńskiego jest pierwszą syntezą wszystkich zjawisk, które doprowadziły od pól folwarcznych do przemysłowego miasta.

Życie publiczne i społeczne Pruszkowa – oraz samo miasto – kształtowały się w wyniku oddzielnych, przypadkowych interwencji i regulacji rosyjskiego oraz niemieckiego państwa związanych z formowaniem się nowego ładu ekonomicznego XIX wieku – kapitalizmu.

Takie zdarzenie można opisać mianem outliery, czyli niezwykle rzadkiej, pojedynczej sytuacji leżącej poza standardowym prawdopodobieństwem, czyli będącej w rzeczywistości zjawiskiem niepowtarzalnym. Uruchomiła ten cały długi proces sekwencja odrębnych czynników bezpośrednich i pośrednich w otoczeniu ogólnym – makrootoczeniu.

Na koniec można stwierdzić, że o ile życie publiczne i społeczne Pruszkowa w opisywanym okresie kształtowało się pod wpływem instytucjonalnej interwencji władz rosyjskich i niemieckich, to jednak kluczową rolę odegrała właściwa reakcja władz lokalnych, które dopasowały się do wymogów chwili. Ludzie ci potrafili wspólnie działać, myśleli w kategoriach miejscowego dobra publicznego, czego wspaniałym, choć nie do końca spodziewanym, rezultatem okazało się w 1916 roku samodzielne miasto, a wkrótce niepodległa Polska.

(a)

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.