wtorek, 21 stycznia, 2020
Flesch Mazowsza

„Pieśń o Rolandzie” – w Podkowie Leśnej i Turczynku

W Podkowie Leśnej i Milanówku odbyły się imprezy z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa – inicjatywy, w której uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, także od 2007 r. Polska.

EDD to najważniejsze „święto zabytków” w Europie, zakładające bezpłatne udostępnianie i zwiedzanie historycznych obiektów. Celem EDD jest ponadto edukacja historyczna – z jednej strony przypominanie dziedzictwa historycznego w jego różnorodności w poszczególnych regionach i krajach, z drugiej zaś akcentowanie wspólnych korzeni historycznych Europy.

W tą koncepcję doskonale wpisał się spektakl teatralny oparty na „Pieśni o Rolandzie”, jaki dane nam było ujrzeć w dwóch odsłonach.

Tym, którzy nie wiedzą lub nie pamiętają, warto przypomnieć – „Pieśń o Rolandzie” to najsławniejszy epos rycerski powstały we wczesnym średniowieczu, który opiewa legendarne czyny i śmierć na polu walki Rolanda, jednego z rycerzy Karola Wielkiego. A czasy karolińskie to właśnie ten moment w historii Europy, gdy po raz pierwszy pojawiło się określenie „Europenses” – Europejczycy.

Widowisko przygotowane zostało przez połączone siły dwóch lokalnych teatrów amatorskich: Stowarzyszenia „T-Art” z Milanówka oraz Nieformalnej Grupy Teatralnej „Między Słowami” z Podkowy Leśnej. Trupom teatralnym towarzyszyła Drużyna Najemna „Utlagar Hirde”, specjalizująca się w rekonstrukcjach historycznych i bitewnych z okresu wczesnego średniowiecza.

Intencją twórców spektaklu była taka interpretacja dzieła literackiego, która połączy historię ze współczesnością. Dlatego też średniowieczny, heroiczny z ducha tekst „Pieśni o Rolandzie”, czytany przez lektorów, zderzony został z emocjami, jaki wywołuje w dzisiejszych widzach obraz klęski i śmierci na polu walki.

Niewątpliwym walorem widowiska była pomysłowo zaprojektowana scena plenerowa. Obie odsłony spektaklu odbyły się o godz. 20-tej, na tle budynków rozświetlonych światłami – w sobotę w Parku Miejskim przy Pałacyku Kasyno w Podkowie oraz w niedzielę w scenerii parku i dawnego szpitala w Turczynku.

Warto zwrócić uwagę, że w związku z plenerowym charakterem imprezy, heroizmem i poświęceniem chyba nie mniejszym niż Roland wykazali się aktorzy – w niedzielny wieczór cały spektakl przyszło im grać w ulewnym deszczu. Tym bardziej ogromne brawa dla nich.

Tekst i foto:

Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.