piątek, 26 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Muniek Staszczyk, Dezerter i Karnawał Wenecki

Tegoroczne Dni Brwinowa obfitowały w wyjątkowe atrakcje. W sobotę i niedzielę, 9 i 10 września, odbyły się zarówno uroczystości patriotyczne, jak i imprezy sportowe, muzyczne i artystyczne.

Punktem wyjścia dla obchodów Dni Brwinowa jest rocznica wydarzenia historycznego – Bitwy pod Brwinowem podczas kampanii wrześniowej w 1939r. Aby ją upamiętnić, poczty sztandarowe i zaproszeni goście po uroczystej mszy niedzielnej zebrali się przy pomniku poświęconym żołnierzom 36 pułku piechoty Legii Akademickiej. Weterani i kombatanci, wojskowi, przedstawiciele władz samorządowych, placówek kulturalnych i oświatowych oraz lokalnych stowarzyszeń złożyli kwiaty.

Kochać ojczyznę

Jako motto i główne przesłanie uroczystości, zarówno Burmistrz Gminy Brwinów, jak i Starosta Powiatu Pruszkowskiego przywołali słowa piosenki zespołu T.Love, które mieszkańcy miasta mieli okazję usłyszeć poprzedzającego wieczoru na sobotnim koncercie: „Ojczyznę kochać trzeba i szanować, nie deptać flagi i nie pluć na godło”.

Korzystając z okazji burmistrz Arkadiusz Kosiński podziękował wszystkim przedstawicielom służb mundurowych w mieście: strażakom, policjantom i strażnikom miejskim za pracę na rzecz bezpieczeństwa miasta. Na koniec zaprosił chętnych do Fotoplastikonu, w którym oglądać można zdjęcia ulic i ludzi dawnego Brwinowa.

Sportowy wymiar i kultura alternatywna

Obchody Dni Brwinowa miały również wymiar sportowy. W sobotę odbył się mecz klubów piłkarskich z Brwinowa i Teresina oraz Zawody Siłaczy, zorganizowane przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”.

Dla zwiedzających otworzono nowopowstałą halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 1 – budynek najnowszej generacji, zbudowany w technologii pasywnej, o bardzo wysokiej energooszczędności, którą zawdzięcza wykorzystaniu naturalnych źródeł energii.

Z kolei niedzielne popołudnie przebiegało pod hasłem kultury alternatywnej. Można było obejrzeć ekspozycję rysunków satyrycznych autorstwa Ryszarda Lynxa Łobosa – eksplorujących wątek wolności i niezależności jednostki. Dzieci uczestniczyły w warsztatach artzinowych – pod okiem instruktorek uczyły się niekomercyjnego wytwarzania, w konwencji „Zrób to Sam”, małych form introligatorskich: notesów i zszywanych książeczek.

Swoje stoisko otworzyło arcyciekawe pismo brwinowskiego „OKej-a” – „Qltywator”. Ambitne w formie i treści teksty w nim zamieszczane osnute są wokół małych spraw codziennej rzeczywistości naszych miasteczek.

Klasycznie i punkrockowo

Niekwestionowaną gwiazdą niedzielnego wieczoru był „Dezerter” – koncert kultowego punkrockowego zespołu miał, o dziwo, wielopokoleniową publiczność. Energetyczna muzyka i zaangażowane teksty były, zgodnie z deklaracją organizatora imprezy czyli „Okej-a”, zapowiedzią kolejnych off-kulturowych koncertów w przyszłych sezonach.

Zwieńczeniem dwudniowego imprezowania w Brwinowie był „Karnawał Wenecki” – niesamowity, czarodziejski spektakl w nocnej scenerii Parku Miejskiego. O godzinie 22.00, na plenerowej scenie zaaranżowanej bezpośrednio na trawie przy Pałacu Wierusz – Kowalskich, mieliśmy okazję ujrzeć niezwykłe, wystylizowane widowisko, do złudzenia przypominające XVIII-wieczne inscenizacje teatralno-operowe. Dźwięki klasycznej muzyki barokowej, zjawiskowe złote i czerwone kostiumy, weneckie maski karnawałowe, tańce postaci na szczudłach i wszystko to w ciemności rozświetlonej reflektorami – wrażenia artystyczne, jakich dostarczył widzom Teatr „Gry i Ludzie”, były niezapomniane. To była Sztuka przez duże „S”.

Sylwia Pańków

fot. U. G. Brwinów

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.