poniedziałek, 23 maja, 2022
Flesch Mazowsza

Aby wyjazdy były bezpieczne

Wakacje, to czas urlopów i wielu podróży. Wraz z nimi pojawia się niepokój czy przewoźnik, który ma nas zawieźć w miejsce wypoczynku, zadbał o bezpieczeństwo i stan techniczny pojazdu. O kontrolę możemy poprosić policję bądź samemu sprawdzić podstawowe dane o autobusie korzystając z bezpłatnej e-usługi „Bezpieczny Autobus”.

Tradycyjnie dla powiatu pruszkowskiego punkt kontroli pojazdów zorganizowano na parkingu przy Tesco w Piastowie. Punkt kontroli czynny jest w godzinach 6.30-7.30.

Jak zatem zgłosić pojazd do kontroli? Wystarczy skontaktować się z pruszkowską komendą policji pod nr tel. 22 60-46-213. Według policji najlepiej by było gdyby pojazdy kierowane były do punktu kontroli jeszcze przed przewozem dorosłych i dzieci.

Dodatkowo stan techniczny pojazdu możemy sami sprawdzić poprzez usługę „Bezpieczny Autobus”, która pozwala, za pośrednictwem Internetu sprawdzić podstawowe dane o autobusie, autokarze czy innym pojeździe przewożącym więcej niż 9 osób. Wystarczy, na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, podać numer rejestracyjny pojazdu.

Bezpieczny przejazd autokarem to przede wszystkim wykluczenie naruszeń, które najczęściej wynikają ze złego stanu technicznego pojazdu albo z przekroczeń czasu pracy kierowcy. Bardzo często organizator wycieczki, planując godziny jej trwania, trasę przejazdu i atrakcje do zwiedzenia, nie uwzględnia czasu pracy kierującego.

Na kilka dni przed wycieczką wypada powiadomić przewoźnika, że w dniu wyjazdu autokar i kierowca zostanie poddany kontroli policji pod kątem sprawności pojazdu, analizy czasu pracy i trzeźwości kierowcy.

W samym 2016 roku w Polsce miało miejsce 419 wypadków autokarowych z winy prowadzącego. Zbliża się sezon wyjazdów dzieci i młodzieży na wakacyjne kolonie i obozy. O ile organizatorzy starają się, aby wycieczki te były pełne różnego rodzaju atrakcji, to jednak priorytetem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa dla uczestników wyjazdu.

EW

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.