poniedziałek, 23 maja, 2022
Flesch Mazowsza

Freestival Street Games 2017

W weekend 7 – 9.07.2017 rozegrane zostały Mistrzostwa Piłki Ulicznej 2017 w Grodzisku Mazowieckim, znane jako Freestival Street Games. Były to pierwsze globalne zawody dyscyplin Street Games rozegrane w Polsce, a relacja z nich transmitowana była na cały świat.

O festiwalu

Freestival jest wydarzeniem sportowo- kulturalnym. Jest kontynuacją zawodów, które do tej pory przez sześć lat odbywały się w Jarocinie i Żerkowie. Tegorocznym głównym organizatorem Freestival Street Games jest Damian Gawrych – sportowiec, wielokrotny mistrz Polski, wicemistrz świata, aktualny selekcjoner kadry oraz prezes Stowarzyszenia Street Games. Jest to organizacja działająca non profit. Jej celami są działania promocyjne na rzecz zwiększania świadomości, kultury i infrastruktury piłki ulicznej w Polsce. Powstała w 2015 roku.

– Przejąłem organizację wydarzenia i przeniosłem ją do Grodziska Mazowieckiego. Przy wsparciu władz miasta i akceptacji sportowców, otrzymało ono dużą rangę mistrzostw świata – mówi Gawrych i dodaje: – Nasz kraj ma wielu wybitnych zawodników, którzy na świecie wygrali wszystko, co można było dotąd osiągnąć. Czas świat zaprosić do siebie i pokazać, gdzie w wielkiej mierze rozwijały się sporty piłki ulicznej.

O sporcie

Freestyle football to sztuka wykonywania trików z piłką za pomocą różnych części ciała, niezależnie od tego w jakiej aktualnie pozycji się znajdujemy: siedząc, leżąc, stojąc, skacząc. We freestyl’u nie ma żadnych ograniczeń, wszystko zależne jest od wyobraźni zawodnika i tego ile czasu poświęci na treningi.

Jakie mamy rodzaje trików ? Triki air : wszystkie sztuczki, które wykonujemy nogami stojąc lub skacząc, upper: wszystkie triki wykonywane za pomocą głowy, karku, barków czy też klatki piersiowej, sit down: wszystkie triki wykonywane w pozycji siedzącej, leżącej oraz ground: wszystkie sztuczki na ziemi, dryblingi, zawody i panny (siatki założone przeciwnikowi).

Dyscypliny

Od 7 do 9 lipca rozegrane zostały turnieje następujących dyscyplin: Panna 1na1, Street 3na3, Freestyle Football. Ich celem było wyłonienie Mistrzów Świata roku 2017.

Czym charakteryzują się pokrótce te  dyscypliny? Czym różni się panna football od freestyl’u?

Panna football odnosi się głównie do piłki ulicznej, zaś freestyle football jest określeniem profesjonalnym do owej dyscypliny. Piłka uliczna jest bardziej zbliżona formą do tradycyjnej piłki. W tej dyscyplinie zawodnik jedynie porusza piłką po ziemi, stara się zdestabilizować przeciwnika, musi przerzucić piłkę przez jego nogi.

W panna football’u strzela się gole, ale do mniejszych bramek. Są to raczej mini brameczki, hokejówki. W tej dyscyplinie wygrywa osoba, która strzeli większą liczbę bramek, albo założy panne (tzw. siatka, piłka przelatuje między nogami zawodnika i jest to automatyczny nokaut).

Freestyle zaś jest wolnym stylem. Nie narzuca uczestnikom żadnych ograniczeń. Kombinacja trików jest dowolna. Pojedynki odbywają się w dowolnej kombinacji, czyli 1v1, 2v2, 3v3 itp.

Atrakcje

Dodatkowymi atrakcjami Freestival Street Games były koncerty gwiazd tj. Dj ROMI i Dj Bart, występy taneczne, zawody deskorolkowe, oraz malowanie graffiti.

Freestival trwał całe trzy dni, zgromadził uczestników z całego świata, zbudowano stadion o pojemności około 600 osób. Wydarzenie miało miejsce na placu przy Centrum Kultury, na ulicy Spółdzielczej 9. Pula nagród dla zwycięzców wynosiła 10 tys. zł.

Tekst i foto:

Anna Jaskulska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.