wtorek, Czerwiec 25, 2019
Flesch Mazowsza

Walka o szpital trwa

Marcin Giziński Czerwiec 29, 2017 Wiadomości

Szpital Kolejowy im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie zbiera podpisy mieszkańców, a tym samym walczy o wpisanie do tzw. sieci szpitali. Placówka otrzymała już poparcie od władz powiatu pruszkowskiego, a także większych miast i okolicznych gmin.

Uchwalona w marcu ustawa o sieci szpitali wywołuje duże zamieszanie w naszym regionie. Na łamach gazety „Flesch Mazowsza” niedawno informowaliśmy o kłopotach, jakie z wpisaniem do tzw. sieci szpitali może mieć Szpital Kolejowy im. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie.

Szpital Kolejowy bez finansowania

Przypomnijmy, że aby otrzymać finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, placówki spełniać powinny ściśle określone kryteria. Przede wszystkim powinny prowadzić w pełnym zakresie dwa z pięciu profili tj.: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologia, neonatologia lub pediatria. Szpital Kolejowy nie spełnia tych kryteriów, ponieważ prowadzi więcej specjalizacji, ale w węższym zakresie.

Niezakwalifikowanie placówki do tzw. sieci szpitali oznacza brak gwarancji finansowania szpitala przez następne cztery lata. Realnym zagrożeniem dla Szpitala Kolejowego w związku z uchwaloną ustawą jest więc jego likwidacja.

– Aby wejść do pierwszego poziomu kwalifikacji sieci szpitali trzeba spełnić dwa z pięciu profili. Niestety Szpital Kolejowy spełnia tylko jeden, czyli choroby wewnętrzne. Drugi poziom przewiduje niekoniecznie uzyskanie dwóch profili tylko minimalnej liczby, czyli jednego. W rozporządzeniu minister wskazał, że mogą być to choroby wewnętrzne lub ich 50 proc., ale świadczonych przez jednego świadczeniodawcę na terenie danego powiatu. Trzeci tryb, o którym mówi ustawa: po pozytywnej opinii ministra zdrowia dyrektor może wpisać do sieci taki szpital jak nasz – mówił Ilona Nasiadka, prezes zarządu Szpitala Kolejowego w Pruszkowie.

Listy poparcia dla szpitala

Władze pruszkowskiego szpitala podjęły starania o wpisanie placówki przez ministra zdrowia do tzw. sieci szpitali. W tym celu Szpital Kolejowy zbiera podpisy pod listą poparcia. Udało się zebrać już sześć tysięcy głosów. Akcja jednak wciąż trwa.

Listy z wyrazami poparcia dla umieszczenia Szpitala Kolejowego w sieci udostępniono wewnątrz placówki: w rejestracji izby przyjęć, rejestracji przychodni specjalistycznej, rejestracji RTG oraz sekretariatach oddziałów. Co więcej, listę można podpisać w delikatesach MIŚ przy ul. 3 Maja 29 w Pruszkowie, Książnicy Pruszkowskiej przy ul. 3 Maja 26 w Pruszkowie oraz sklepie monopolowym przy ul. 3 Maja 20 w Pruszkowie. Listy poparcia dostępne są także w Przychodni Lekarskiej BIOVENA przy ul. Poznańskiej 127 w Ożarowie Mazowieckim, Gminnym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Lecznictwa Otwartego przy ul. Konopnickiej 8 w Ożarowie Mazowieckim, Przychodni Lekarskiej BIOVENA przy ul. Mickiewicza 1 w Milanówku oraz sklepie spożywczym RSP przy ul. Ożarowskiej 28/30 w Duchnicach.

Władze placówki otrzymały również poparcie ze strony samorządów.

– Posiadamy stanowiska większych miast i okolicznych gmin m.in. Pruszkowa, Ożarowa czy powiatu pruszkowskiego. Wyrazili swoje poparcie dla starań zarządu Szpitala Kolejowego o wpisanie go do sieci szpitali – mówi Elżbieta Kowalska – Kobus, członek zarządu Szpitala Kolejowego w Pruszkowie.

Pruszkowska placówka posiada też wariant „B”, gdyby nie udało się wpisać szpitala do tzw. sieci szpitali – połączenie ze Spółką Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „Stocer” z siedzibą w Konstancinie – Jeziornie.

Tekst i foto:

Kinga Rochalska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.