poniedziałek, Kwiecień 22, 2019
Flesch Mazowsza

NIE JESTEŚMY HEROSAMI

Marcin Giziński Czerwiec 29, 2017 Edukacja, Różności, Wiadomości

W sobotę 17 czerwca 2017 o godz. 14.00 w centrum Grodziska Mazowieckiego rozpoczął się Marsz „Różni a Równi”. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Grodziskiego.

Ideą marszu, odbywającego się rokrocznie w Grodzisku, jest zamanifestowanie solidarności z osobami niepełnosprawnymi oraz promowanie akceptacji dla niepełnosprawności we wszelkich jej przejawach: intelektualnej, fizycznej i psychicznej.

Tu nie ma Rambo

Uczestnicy marszu zgromadzili się na grodziskim deptaku, pod pomnikiem Józefa Chełmońskiego. Patronujący marszowi Starosta Powiatu Grodziskiego Marek Wieżbicki w krótkim wystąpieniu wyraził myśl, że akceptacja niepełnosprawności to również akceptacja nas samych – naszych słabości, które nam towarzyszą w życiu i sprawiają, że bynajmniej nie przypominamy telewizyjnych herosów, kreowanych przez media. „Nie ma wśród nas Rambo.”

Z kolei Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński zaprosił osoby niepełnosprawne do uczestnictwa w pracach na rzecz rozwoju gminy. Zaproponował, aby bezpośrednio do niego, „od zaraz”, zgłaszać pomysły zajęć czy prac, w jakich chcieliby brać udział niepełnosprawni.

Do Parku Skarbków

Następnie marsz prowadzony przez werblistki w biało-granatowych mundurkach, w rytmie nadawanym przez werble, wyruszył uliczkami w kierunku Parku Skarbków – szły osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunowie, sympatycy idei, wolontariusze, przedstawiciele władz samorządowych i placówek opiekuńczych.

Jesteśmy braćmi, jesteśmy rodziną

W Parku Skarbków oczekiwały na przybyłych liczne atrakcje. Odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat pod hasłem „Różni a Równi – wspieram, pomagam, akceptuję”. Z kilkudziesięciu prac, które wpłynęły na konkurs, wybrane zostały i wyeksponowane bajecznie kolorowe plakaty promujące ideę.

Wyróżnienia i nagrody wręczył wykonawcom Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Terlikowski, zwracając uwagę, że grodziski Park Skarbków jest właśnie tym miejscem w naszej wspólnej przestrzeni, które łączy różnych ludzi.

– Wszyscy jesteśmy braćmi, wszyscy jesteśmy jedną rodziną – mówił samorządowiec.

Uzdolnieni niepełnosprawni

Po rozdaniu nagród rozpoczęły się występy wokalne i taneczne. Na szczególną wzmiankę zasługuje występ czwórki podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkowie Leśnej, które zaśpiewały legendarną piosenkę z repertuaru Czerwonych Gitar „Anna Maria”.

W związku z Marszem „Różni a Równi” w Parku Skarbków przygotowano również mini „Targi Sztuki” – na stoiskach zorganizowanych przez placówki opiekuńcze z terenu powiatu grodziskiego można było kupić prace plastyczne i rękodzielnicze, będące dziełem uzdolnionych podopiecznych tych placówek.

Dom Pomocy Społecznej w Izdebnie Kościelnym zaprezentował wyroby rękodzielnicze, m.in. wspaniałe, wzorzyste, ręcznie dziergane serwety w różnych kolorach. Środowiskowy Dom Samopomocy w Podkowie Leśnej oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Milanówku zaprezentowały efektowne ceramiczne naczynia i anioły, piękne bibeloty i szkatułki zdobione metodą decoupage oraz wzruszające pluszowe maskotki.

Tekst i foto:

Sylwia Pańków

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.