poniedziałek, Maj 21, 2018
Flesch Mazowsza

NADARZYN. Warsaw Comic Con i Good Game Expo

Marcin Giziński Czerwiec 13, 2017 Edukacja, Kultura, Wiadomości

W dniach 1-4 czerwca odbył się w Nadarzynie pod Warszawą pierwszy w historii Warsaw Comic Con , który śladem podobnych imprez ze Stanów Zjednoczonych stał się wymarzonym miejscem dla fanów popkultury. Organizatorem wydarzenia był Ptak Warszaw Expo. Galę otworzył światowej sławy kompozytor, laureat Oscara , twórca i dyrektor Transatlantyk Festival-Jan A. P. Kaczmarek.

 Co to jest Comic Con?

Idea Comic Con-u narodziła się w Kalifornii. Pierwszy Comic Con zorganizowano w San Diego, w marcu 1970 r i wzięło w nim udział 145 osób. Od 1979 r organizowany jest w gigantycznym kompleksie wystawienniczo-konferencyjnym San Diego Convention Center. W programie znaleźć można niezwykle liczne pokazy filmowe, prelekcje, spotkania ze scenarzystami, reżyserami i aktorami najpopularniejszych seriali i filmów, autorami komiksów i pisarzami, czy inscenizacje wydarzeń z ulubionych filmów fantasy. Prezentowane są tu specjalne premierowe wersje zwiastunów filmowych, często ogłaszane są tutaj przyszłe projekty filmowe.

Zainteresowanie fanów imprezą jest tak duże, że bilety rozchodzą się błyskawicznie w przedsprzedaży. W ostatnich latach rokrocznie gości na konwencie ok. 130 000 uczestników.

Comic Con w Polsce

Polscy fani fantastyki – Star Wars, Wikingów, Gry o tron, The Walking Dead czy Mad Maxa do tej pory mogli tylko pomarzyć o takim wydarzeniu. Jednak te marzenia w końcu się spełniły i tak w warszawskim Nadarzynie w dniach 1-4 czerwca zorganizowany został Warsaw Comic Con.

Wielki festiwal fantastyki adresowany przede wszystkim do fanów filmów, seriali , książek, komiksów i gier, ale nie tylko. Każdy z odwiedzających mógł znaleźć coś dla siebie i zapoznać się bliżej ze światem fantastyki.

Co działo się na Warsaw Comic Con?

Największą atrakcją i motywem przewodnim imprezy było spotkanie z aktorami „Gry o tron”, serialu uwielbianego przez miliony widzów na całym świecie. Można było spotkać i zrobić sobie zdjęcie z Górą, czyli Hafþór Júlíus Björnsson, który oprócz bycia aktorem „Gry o tron” jest znanym strongmanem, Catrice van Houten ,która wciela się w rolę Lady Melisandre z Asshai oraz Alfie Allena, który wciela się w postać Theona Greyjoya, syna lorda Balona Greyjoya .

Aleja gwiazd

Bohaterowie „Gry o tron” to nie jedyne gwiazdy , które pojawiły się na Warsaw Comic Con. Fani seriali mogli zobaczyć jeszcze Nadię Hilker znaną polskim widzom z roli Luny w serialu „The 100”,  Melissę Ponzio jedną z najpopularniejszych aktorek serialu „Teen Wolf: Nastoletni Wilkołak”, Olgę Fonda – polskiemu widzowi najbardziej znaną z roli Nadii Petrovej w serialu „Pamiętniki Wampirów” oraz RJ MITTE – aktora znanego publiczności głównie z roli w serialu „Breaking Bad”.

W sobotę, 3 czerwca na imprezie pojawiła się również ekipa z polskiego serialu HBO „Wataha” – aktorzy Leszek Lichota i Aleksandra Popławska, oraz producenci Bogumił Lipski, producent serialu ze strony HBO, oraz Artur Kowalewski ze strony ATM GRUPA. Wielbiciele Watahy mogli zajrzeć do wnętrza landrovera, który służył ekipie podczas realizacji zdjęć.

Aktorzy i twórcy opowiedzieli, jak wygląda praca na planie kultowych produkcji HBO, których premiery już niedługo.

Strefy tematyczne. Komiks.

Z myślą o fanach komiksów powstała strefa komiksów polskich i zagranicznych wydawnictw. Bo czym byłby Comic Con bez komiksów? Strefa Komiksu zadowoliła i przyciągnęła wszystkich miłośników opowieści obrazkowych. Odbyło się wiele prelekcji o superbohaterach i przewodnikach dla początkujących, przez spotkania z twórcami, po warsztaty dla rysowników.

Blok komiksowy odwiedzili niezwykli goście – wśród nich Kobieta Ślimak, Lisie Sprawy, Odmęty Absurdu, Kiciputek, Jacek Frąś, Katarzyna Witerscheim i Jakub Dębski.

Niezwykłym wydarzeniem były warsztaty komiksowe – prowadzone przez cenionych twórców – ukoronowaniem których był konkurs na krótką formę, w którym młodzi twórcy mogli powalczyć o cenne nagrody.

Rzuć kostką. Świat gier bez prądu.

Rzuć kostką, uruchom wyobraźnię i wejdź w świat gier bez prądu! Przez wszystkie cztery dni odwiedzający imprezę mogli za darmo zagrać zarówno w najnowsze, jak i w klasyczne gry.

Nad całą Aleją Gier czuwali specjaliści, którzy chętnie służyli radą, pomogli wybrać odpowiednią grę oraz objaśnili jej zasady. Osobnym elementem Alei Gier były: prezentacje, pokazy i testy. Podczas Warsaw Comic Con była jedyna w swoim rodzaju okazja, by zagrać przedpremierowo w tytuły, które jeszcze nie ukazały się na rynku! Odbyły się też liczne turnieje oraz konkursy z nagrodami.

Strefa Fear the Walking Dead

„Fear the Walking Dead”, partnerska produkcja „The Walking Dead”, to odważny obraz zagłady świata spowodowanej pojawieniem się zainfekowanych osób, widziany z perspektywy amerykańskiej rodziny.

Stacja AMC Polska zaprosiła do apokaliptycznej rzeczywistości, gdzie znaleźć się można było w otoczeniu zombie, oraz mieć niepowtarzalną okazję przeistoczenia się w jednego z żywych trupów dzięki profesjonalnemu makijażowi.

Oprócz wymienionych atrakcji, czekały również gifbudka oraz prawdziwie przerażająca konkurencja polegająca na zanurzeniu się w ludzkie wnętrzności i wydobyciu pięciu odciętych palców przy użyciu… ust!

Strefa Gry o Tron

Gra o Tron to dziś jeden z najpopularniejszych seriali na świecie. Jego sukces obudził w wielu zainteresowanie sagą fantasy. Spotkania z gwiazdami serialu umożliwiły uczestnikom wejście w świat Gry o Tron.

Odtworzony został obóz Nocnej Straży, stojącej między zamieszkanym światem, a straszliwym zagrożeniem ze strony Innych. W obozie było można przekonać się na własnej skórze, jak to jest, zostać członkiem Nocnej Straży.

Wszyscy ci, którzy chcieliby zasiąść na Żelaznym Tronie, a także utrwalić ten moment, mieli okazję uczynić to podczas wszystkich dni Comic Conu i poczuć się jak władca Siedmiu Królestw.

Do dyspozycji fanów były również niepowtarzalne flippery skonstruowane specjalnie dla entuzjastów Gry o tron.

Strefa Mad Max

W tej strefie można było przenieść się do świata po apokalipsie, znanego z serii filmów Mad Max. Groźni wojownicy, gangi motocyklowe, przerażający dzikusi. Można było poczuć pył i kurz wypalonego w ogniu atomowej zagłady umierającego świata.

Strefa Star Wars

Tutaj spotkać można było szturmowców, Lorda Vadera i Kylo Rena i razem z nimi przemaszerować w rytm Marsza Imperialnego. Fani Star Wars zobaczyli z bliska bojowego X-winga w skali 1:1, poznali tajemnice mocy i wstąpili do Zakonu Rycerzy Jedi.

Strefa Wikingów

Wikingowie to motyw od zawsze popularny w popkulturze. Kojarzą się nam z dzikim męstwem, szaloną odwagą i wojownikami, których bał się każdy, kto stanął na ich drodze.

Na Comic Con pojawił się imponujący obóz brodatych wikingów – ludzi z bractwa rycerskiego odtwarzającego czasy wczesnego średniowiecza. Obóz składał się z szeregu namiotów wikińskich, ludzi w historycznych strojach, uzbrojonych w historyczną broń i zbroje.

LEGO – Zbudujmy to!

Uwielbiasz składać konstrukcje z klocków lego? Na Comic Con była taka możliwość! Swoją strefę miało Stowarzyszenie „Zbudujmy to!”, zrzeszenie fanów klocków LEGO, propagujące hobby polegające na twórczym spędzaniu wolnego czasu przy konstruowaniu z klocków LEGO budynków, budowli, urządzeń, pojazdów, postaci i wielu innych konstrukcji, a także rozpowszechnianiu tego rodzaju hobby. Atrakcja przeznaczona była dla odwiedzających w każdym wieku.

Nie zabrakło również modeli zbudowanych z klocków, które odwiedzający mogli podziwiać, miedzy innymi Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski.

Nela Mała Reporterka

Spotkanie z Nelą na Warsaw Comic Con miało miejsce w Dżungli Neli. Było naprawdę ciekawie i zielono – w Ptak Warsaw Expo pojawił się skrawek prawdziwej dżungli, o której mała gwiazda pisała wiele w swoich książkach. W Dżungli Neli każde dziecko poczuło się jak mały odkrywca!

Najmłodsi otrzymali latarki z którymi weszli do przygotowanej puszczy – tam poszukiwali świecących w ciemności skorpionów. Naturalnie, był także czas i miejsce na autografy.

Warsaw Comic Con Cosplay

Cosplay to przebieranie się za konkretną postać, na przykład bohatera filmu, komiksu, ilustracji, gry. Często związane jest nie tylko z noszeniem kostiumu, ale też odwzorowywaniem zachowania, mimiki, sposobu poruszania się czy tonu głosu.

Twórcy strojów spędzają nad nimi całe miesiące, szyjąc, klejąc, haftując oraz wyginając metal. To już nie tylko zabawa, ale i sztuka wynikająca z pasji. Podczas Warsaw Comic Con, imprezie poświęconej fantastyce i popkulturze, było można odkryć jak niesamowity i barwny jest świat cosplayerów.

Warsaw Comic Con był okazją, by zachwycić się pięknymi kostiumami, wziąć udział w konkursie scenicznym albo oglądać go z zapartym tchem, spotkać popularnych cosplayerów, nauczyć się mnóstwa nowych rzeczy, a przede wszystkim odkryć, jak może wyglądać prawdziwa pasja.

Nagrodę Grand Prix w konkursie zdobyła Małgorzata Margaret Cosplay & art. Janikowska jako Valkyrie Brunnhilde z Marvel Comics.

Good Game Expo

Warsaw Comic Con towarzyszyły II Targi gier komputerowych, Good Game Warsaw, pełne premier gier komputerowych, konsolowych, video, a także widowiskowe turnieje z udziałem znanych gamerów.

Wiodąca grą był oczywiście Counter-Strike: Global Offensive .Każdy z odwiedzających miał szansę zmierzyć się z czołówką polskich gamerów oraz rozegrać pomiędzy sobą turnieje, gdzie szanse były wyrównane i gdzie można było zdobyć cenne nagrody.

Stefa Food Truck

Jak na każdej imprezie tak i na tej nie zabrakło zaplecza gastronomicznego. Food trucki to był świetny pomysł! Belgijskie frytki, mega zapiekanki czy burgery że nie wspomnę o cudownym kebabie na słodko!

***

Na fanów czekało całe mnóstwo wystawców oferujących wszelkiej maści gadżety – od popkulturowych koszulek, przez komiksy i książki. Do tego ogrom cosplayerów, warsztaty tematyczne, no i oczywiście spotkania ze światowej sławy gośćmi. Pod tymi hasłami minął okres czterech dni od 1 do 4 czerwca 2017 roku w podwarszawskim Nadarzynie w Ptak Warsaw Expo.

Wszystko co dobre, kończy się zdecydowanie za szybko. I tak zakończył się pierwszy w Polsce Warszaw Comic Con, ale organizatorzy już szykują kolejną niespodziankę, o której na pewno wkrótce się dowiecie.

AD

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.