poniedziałek, Maj 21, 2018
Flesch Mazowsza

Referenda były i nie były

Marcin Giziński Czerwiec 7, 2017 Wiadomości

Znamy wyniki referendum w Konstancinie-Jeziornie, Podkowie leśnej i Wieliszewie. W pozostałych gminach zaplanowane na czerwiec referenda w sprawie powiększenia granic administracyjnych stolicy zostały odwołane.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców biorących w nim udział wypowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej. Frekwencja wyniosła 46,72 proc.

Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dotyczącego metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej toczyć się dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

Już po wycofaniu projektu, 14 maja w Nieporęcie również odbyło się referendum, w którym 96,09 proc. biorących udział w głosowaniu mieszkańców wskazało, że nie chce przyłączenia do metropolii warszawskiej. Frekwencja wyniosła 39,5 proc.

– Frekwencja wyniosła 29,3 proc., zabrakło około stu głosów – poinformował przewodniczący gminnej komisji referendalnej w Konstancinie-Jeziornie Tomasz Kucza. Oznacza to, że odbywające się 28 maja referendum jest nieważne.

Za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna, głosowały 172 osoby. Przeciw takiemu scenariuszowi głosowało 5 tys. 447 osób!

W referendach dotyczących metropolii warszawskiej mieli jeszcze swoje zdanie wyrazić 4 czerwca mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego, Podkowy Leśnej, Karczewa, Wiązowny, Wieliszewa i Starych Babic. A 11 czerwca – Piastowa i Lesznowoli. Referenda odbyły się 4 czerwca jedynie w Podkowie Leśnej i Wieliszewie. W pozostałych gminach zaplanowana na czerwiec akcja referendalna została odwołana, podobnie jak m.in. w Grodzisku Mazowieckim, Józefowie, Karczewie, Michałowicach i Milanówku.

Natomiast w Podkowie Leśnej 4 czerwca głosowało 1356 osób, co stanowi 42,3 % uprawnionych do głosowania. Oznacza to, że przekroczony został próg 30%, który stanowi o ważności referendum. Na pytanie: „Czy jesteś za utrzymaniem samodzielności Podkowy Leśnej jako odrębnej jednostki samorządu terytorialnego z dotychczasowymi kompetencjami samorządowymi?” „TAK” odpowiedziało: 1312 osób, „NIE”: 23.

W Wieliszewie referendum okazało się nieważne. Wzięło w nim udział 25,05% uprawnionych mieszkańców gminy.

Marcin Giziński

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.