wtorek, 23 kwietnia, 2024
Flesch Mazowsza

Szpital kolejowy do likwidacji?

Planowane zmiany w resorcie zdrowia stwarzają realne zagrożenie likwidacji Szpitala Kolejowego im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie. Zarząd pruszkowskiej placówki nie poddaje się i prosi mieszkańców o wyrażenie poparcia dla Szpitala.

Pod koniec marca Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającej tzw. sieć szpitali, czyli grupę placówek, które będą miały zagwarantowane pieniądze na leczenie. Aby otrzymać finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, placówki spełniać powinny ściśle określone kryteria.

Przede wszystkim powinny prowadzić w pełnym zakresie dwa z pięciu profili tj.: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologia, neonatologia lub pediatria.

Szpital Kolejowy bez finansowania

Pruszkowska placówka nie spełnia tych kryteriów, ponieważ prowadzi więcej specjalizacji, ale w węższym zakresie. Szpital jest jedynym tak wieloprofilowym szpitalem w powiecie pruszkowskim. Jest też największym szpitalem w okolicy.

Niezakwalifikowanie placówki do tzw. sieci szpitali oznacza brak gwarancji finansowania szpitala przez następne cztery lata. Realnym zagrożeniem dla Szpitala Kolejowego w związku z uchwaloną ustawą jest więc jego likwidacja.

– Aby wejść do pierwszego poziomu kwalifikacji sieci szpitali trzeba spełnić dwa z pięciu profili. Niestety Szpital Kolejowy spełnia tylko jeden, czyli choroby wewnętrzne. Drugi poziom przewiduje niekoniecznie uzyskanie dwóch profili tylko minimalnej liczby, czyli jednego. W rozporządzeniu minister wskazał, że mogą być to choroby wewnętrzne lub ich 50 proc., ale świadczonych przez jednego świadczeniodawcę na terenie danego powiatu. Trzeci tryb, o którym mówi ustawa: po pozytywnej opinii ministra zdrowia dyrektor może wpisać do sieci taki szpital jak nasz – mówił Ilona Nasiadka, prezes zarządu Szpitala Kolejowego w Pruszkowie.

Apel władz placówki

Organ prowadzący Szpital Kolejowy, czyli zarząd województwa mazowieckiego, podjął decyzję o połączeniu go z innym prowadzonym przez siebie podmiotem – spółką Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „Stocer” z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie. Niezależnie od tego, władze pruszkowskiego szpitala podjęły starania o wpisanie placówki przez ministra zdrowia do tzw. sieci szpitali. W tym celu Szpital Kolejowy zbiera podpisy pod listą poparcia.

– Prosimy mieszkańców Pruszkowa i okolicznych gmin o poparcie dla Szpitala Kolejowego im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie Sp. z o.o. celem wejścia do tzw. „sieci szpitali”, co oznacza funkcjonowanie Szpitala i poradni przyszpitalnych w dotychczasowej formie. W przeciwnym razie mogą nastąpić zmiany w szpitalu prowadzące do likwidacji części oddziałów, co oznacza konieczność leczenia się naszych pacjentów poza terenem powiatu pruszkowskiego np. w Grodzisku Mazowieckim, Sochaczewie, Żyrardowie i Warszawie – informuje zarząd szpitala.

Listy poparcia dla szpitala

Listy z wyrazami poparcia dla umieszczenia Szpitala Kolejowego w sieci udostępniono wewnątrz placówki: w rejestracji izby przyjęć, rejestracji przychodni specjalistycznej, rejestracji RTG oraz sekretariatach oddziałów. Co więcej, listę można podpisać w delikatesach MIŚ przy ul. 3 Maja 29 w Pruszkowie, Książnicy Pruszkowskiej przy ul. 3 Maja 26 w Pruszkowie oraz sklepie monopolowym przy ul. 3 Maja 20 w Pruszkowie.

Listy poparcia dostępne są także w Przychodni Lekarskiej BIOVENA przy ul. Poznańskiej 127 w Ożarowie Mazowieckim, Gminnym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Lecznictwa Otwartego przy ul. Konopnickiej 8 w Ożarowie Mazowieckim, Przychodni Lekarskiej BIOVENA przy ul. Mickiewicza 1 w Milanówku oraz sklepie spożywczym RSP przy ul. Ożarowskiej 28/30 w Duchnicach.

Tekst i foto:

Kinga Rochalska

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.