wtorek, Czerwiec 25, 2019
Flesch Mazowsza

Spełnij oczekiwania dziecka

Marcin Giziński Maj 30, 2017 Różności, Wiadomości

Pierwszego czerwca obchodzony jest Dzień Dziecka. Wielu rodziców pragnie, aby ten dzień był wyjątkowy, dlatego starają się zorganizować go tak, by na długo pozostał w pamięci maluchów. Zazwyczaj rodzice zabierają swoje pociechy do ciekawych miejsc, a czasem urządzają małe przyjęcie w domu. Jednak kreatywni rodzice mogą wykorzystać także kilka innych propozycji spędzenia tego dnia wspólnie z dzieckiem. Wystarczy uruchomić wyobraźnię.

Na pewno każdy z nas pamięta z dzieciństwa ten słoneczny czerwcowy dzień. Niedługo zbliżają się wakacje, co jeszcze bardziej cieszy uśmiechnięte twarze dzieci. Zazwyczaj w szkole czy przedszkolu tego dnia na uczniów czy przedszkolaków czekają niespodzianki, które organizują placówki oświatowe.

Pierwszego czerwca nie ma lekcji ani sprawdzianów, a dzieci spędzają w szkole zaledwie kilka godzin, bawiąc się ze swoimi rówieśnikami. Najczęściej biorą udział w zawodach sportowych na boisku szkolnym. Są zachwycone i szczęśliwe, wracają do domu przepełnione pozytywną energią, która je rozpiera. I niewątpliwie czekają na inicjatywę rodzica, mając nadzieję, że ten zaproponuje im interesującą formę wspólnego spędzenia czasu. Wycieczka do zoo czy wspólna przejażdżka rowerowa może być ciekawą propozycją ze strony rodziców, którzy chcą ten dzień spędzić w towarzystwie swojej pociechy.

Inspiruj swoje dziecko

Pomysłów jest mnóstwo i mogą być bardzo indywidualne, ale najważniejsze, aby dziecko odczuwało zaangażowanie ze strony rodzica, któremu powinno zależeć na wspólnym, częstym przebywaniu z własnym malcem. Niech ten dzień będzie więc pełen radości i niekończącej się zabawy.

Rodzice obdarzeni talentem plastycznym mogą na przykład wspólnie z dzieckiem zabawić się w projektanta mody i stworzyć stroje na bal, które później dziecko może wykorzystać w trakcie zabawy z rówieśnikami. I co ważne – jak radzą psychologowie – pod żadnym pozorem nie można strofować swojego dziecka, gdy pobrudzi się farbą lub flamastrami podczas wymyślania projektu. Strój zawsze można wyczyścić, a pobrudzone ubranie przedszkolaka świadczy o jego kreatywności.

Ci, którzy mają duszę poety, kompozytora czy pisarza mogą zainspirować pociechę do wspólnego napisania wiersza lub piosenki, a może także krótkiego opowiadania. Jednak należy pamiętać, że nie można zmuszać dziecka do niczego i jeśli chce iść z nami do kina lub na lody, to pozwólmy mu na to w dniu jego święta. Może wydarzy się tam coś, co po latach będzie można wspominać jako rodzinną anegdotę.

Najważniejsza jest bliska relacja

Świetnym pomysłem może być też zaproszenie do domu kilkorga dzieci znajomych lub rodziny i urządzenie wspólnej zabawy, podczas której dzieci będą mogły relaksować się i wypoczywać wspólnie bawiąc. Tego dnia rodzice wręczają dzieciom również upominki. Doskonałym prezentem będą na przykład bajki Astrid Lindgren, a dla nieco starszych ponadczasowe bestsellery Małgorzaty Musierowicz. Ważne, by książki były lekkie i przyjemne, niekoniecznie muszą one należeć do kanonu lektur.

Ciekawym pomysłem na prezent może być też gra planszowa. A może dziecko od dawna o czymś marzy? Jeśli tylko jest to w zasięgu naszych możliwości, spełnijmy oczekiwania dziecka. Jednak pamiętajmy, że nawet najwspanialszy upominek nie zastąpi rodzinnego ciepła, wspaniałej atmosfery czy bliskości. Są to wartości, które należy kultywować na co dzień, a nie tylko od święta. Pamiętajcie o tym, drodzy rodzice.

Daria Głowacka

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.