wtorek, Czerwiec 25, 2019
Flesch Mazowsza

Dwa udane referenda w powiecie legionowskim

Marcin Giziński Maj 17, 2017 Wiadomości

W referendum w gminie Nieporęt aż 96,09% osób głosujących wyraziło swój sprzeciw wobec koncepcji „Mega Warszawy” przygotowywanej przez PiS. Podobnie było w marcu w Legionowie. Także samorządy z naszego regionu przygotowują referenda.

Propozycja posłów Prawa i Sprawiedliwości, choć oficjalnie partia już się z niej wycofała, utworzenia jednostki metropolitarnej składającej się z Warszawy i 32 okolicznych gmin, budzi ogromne kontrowersje. Dlatego w niektórych samorządach planowane są referenda.

26 marca odbyło się ono w Legionowie (przy 46 proc. frekwencji 94 proc. mieszkańców było przeciw tak tworzonej metropolii). 14 maja głosowano w Nieporęcie gdzie 96% mieszkańców było na NIE, przy frekwencji 39,5%. Najbliższe głosowanie – 28 maja w Konstancinie-Jeziornej, a 4 czerwca w Podkowie Leśnej, Wieliszewie i Piastowie (11.06.). Referendum było również planowane w stolicy, ale wojewoda uchylił uchwałę Rady Warszawy.

W tych gminach o ile podjęte w kwietniu i maju uchwały nie zostaną unieważnione przez wojewodę mieszkańcy skorzystają z możliwości zabrania głosu. Aktualnie kompletowane są komisje referendalne. Będą one na ogół zorganizowane dokładnie tak jak zwykle – w tych samych miejscach, w których zwykle ma miejsce głosowanie w wyborach. Głosowanie trwać będzie od 7:00 do 21:00. Do wzięcia udziału w referendum potrzebny będzie dowód osobisty bądź inny dokument potwierdzający tożsamość. Uprawnieni do głosowania są pełnoletni mieszkańcy gminy, którzy są tu zameldowani na pobyt stały lub wpisani do rejestru wyborców danej gminy.

8 maja rady miejskie w Grodzisku Mazowieckim i Milanówku podjęły decyzje o uchyleniu wcześniej podjętych uchwał w sprawie przeprowadzenia 4 czerwca referendów w swoich gminach. Dołączyli do nich samorządowcy z: Piaseczna, Starych Babic, Wiązowny, Lesznowoli, Michałowic, Błonia, Izabelina, Karczewa, Józefowa, Brwinowa, oraz Pruszkowa. W Milanówku o odwołaniu referendum zdecydowały względy formalne.

– Otrzymaliśmy decyzję wojewody unieważniającą naszą uchwałę. Stąd też inicjatorzy akcji referendalnej na majowej sesji zawnioskowali o unieważnieniu głosowania – wyjaśnia radna Ewa Galińska.

Marcin Giziński

Fot. www.piastow.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.