środa, 12 sierpnia, 2020
Flesch Mazowsza

Renowacja dworku rodziny Chełmońskich w Adamowiźmie

Grodziskim włodarzom udało się zdobyć około 2 mln złotych unijnej dotacji na renowację dworku rodziny Chełmońskich w Adamowiźnie.

Historia zabytkowego drewnianego dworu sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wówczas na zlecenie doktora Mateusza Chełmońskiego, który był bratem malarza Józefa Chełmońskiego, został wybudowany w miejscowości Adamowizna „dwór na górce”.

W 2003 roku znana „rządcówka”, usytuowana nad stawem zasilanej przez wody Mrownej, została wpisana do rejestru zabytków. Nieopodal stawu rozciąga się 2,5 hektarowy park krajobrazowy, w którym rosną wspaniałe okazy pomnikowych dębów, które po latach nazwano Dębami Chełmońskiego.

Urzędnicy zapewniają, że w przyszłości teren ten stanie się często odwiedzanym miejscem rekreacyjnym, zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Bowiem niegdyś Adamowizna związana była z osobą Józefa Chełmońskiego, uznanego w świecie malarza.

Wzdłuż rzeki zaplanowano wybudowanie szlaku spacerowo – rowerowego, a oprócz gruntownego remontu dworku, dalsze założenia inwestycyjne związane będą z zakupem wyposażenia zabytku, a także z odnowieniem założeń parkowych, w tym roślinności przydomowego ogródka. Pojawią się m.in. nowe nasadzenia i alejki parkowe. Ponadto powstanie budynek zaplecza, a renowacji zostaną poddane kładka i most na Mrownej.

Dostosowując się do standardów nowych technologii, urzędnicy postanowili także, iż panoramiczne zdjęcia dworku zostaną zdygitalizowane, aby pasjonaci pięknej przyrody mogli zwiedzać zabytek również przez Internet.

Daria Głowacka

Fot. www.grodzisk.pl

Like this Article? Share it!

About The Author

Comments are closed.